تصفیه آب دریا – نمک زدایی از آب دریا برای مصارف کشاورزی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۱۰-۲۲

قطب تولید محصولات خارج فصل

تصفیه آب دریا در استان های ساحل جنوب به نظر امری بسیار ضروری است.از نظر تولید محصولات خارج از فصل،استان بوشهر بسیار حایز اهمیت است.زیرا بخشی از نیازهای کشور اینگونه تامین می شود.اما کشاورزی در این استان موجب شده سطح آب های زیرزمینی به شدت افت کند.استان بوشهر ۹۰۰ کیلومتر ساحل با خلیج فارس دارد.که می توان از این موضوع برای حل مشکل بهره برد.به جهت این امر باید از آب دریا برای کشاورزی استفاده کرد.همچنین نیاز است گلخانه هایی در ساحل ساخته شود که در آنها از آب تصفیه شده دریا برای تولید محصولات کشاورزی استفاده شود.

تصفیه آب دریا - نمک زدایی از آب دریا برای مصارف کشاورزی

تصفیه آب دریا – نمک زدایی از آب دریا برای مصارف کشاورزی

خطر تولید ریزگرد

از آنجایی که آب دریا را به صورت مستقیم نمی توان برای کشاورزی مورد استفاده قرار داد،باید حتما آن را نمک زدایی کرد.راحت ترین و کم هزینه ترین روش نمک زدایی،روش اسمز معکوس است.اما در این روش پساب زیادی تولید می شود که برای محیط زیست به شدت زیان بار است.بسیاری از کشاورزان استان بوشهر از این روش برای تصفیه آب دریا استفاده می کنند.البته پساب تولید شده را رها می کنند.ادامه این روند موجب خواهد شد در آینده ای نه چندان دور،تمام زمین های استان قابلیت کشت را از دست بدهند.و البته شرایط برای تولید ریزگردها فراهم خواهد شد.

تصفبه آب دریا و ساخت گلخانه

علی دیندارلو عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس در این مورد گفت:اگر آب دریا را تصفیه و گلخانه هایی در ساحل احداث کنیم؛علاوه بر دفع خطر تولید ریزگرد و از دست رفتن زمین های زراعی استان بوشهر،اشتغالزایی خوبی هم در این منطقه انجام خواهد شد.البته او ادامه داد که برای تصفیه آب از روش اسمز معکوس استفاده نخواهد شد.رطوبت زنی و رطوبت گیری روشی است که در این طرح مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مزایای این روش

در این روش بخشی از آب دریا بخار می شود و باقی به دریا بازگردانده می شود.این روش بسیار نوینی در سطح جهان است و قصد بومی کردن آن در این منطقه از کشور وجود دارد.از مزایای این روش می توان به حفظ محیط زیست، حفظ منابع آب زیرزمینی و اشتغالزایی اشاره کرد.از آنجا که بیش از ۷۰ درصد مردم بوشهر به کشاورزی مشغولند اجرایی شدن این طرح در این منطقه کمک فراوانی به این مردم می کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 − 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0