تظاهرات روسیه – اعتراض طرفداران آلکسی ناوالنی به بازداشت منتقد پوتین

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۱۳
تظاهرات روسیه – اعتراض طرفداران آلکسی ناوالنی به بازداشت منتقد پوتین

آغاز تظاهرات طرفداران آلکسی ناوالنی

تظاهرات روسیه در بیش از ۱۰۰ شهر این کشور با حمله شدید پلیس به معترضین روبرو شد. طرفداران آلکسی ناوالنی، منتقد پوتین و دولت روسیه در بیش از ۱۰۰ شهر این کشور برای اعتراض به بازداشت او به خیابان‌ها آمدند. اولین تظاهرات در سیبری و در شهرهای اومسک، ولادیووستوک ، خاباروسوک ، نووسیبیرسک و تومسک شروع شدند. ناوالنی ناراضی روسی چندی پیش داوطلبانه به روسیه برگشت و در فرودگاه دستگیر شد.

دستگیری آلکسی ناوالنی

ناوالنی یکی از اصلی ترین منتقدان پوتین رییس جمهوری روسیه و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ روسیه بود که به خاطر محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد. وی یکی از عمده رهبران اعتراضات سال‌های ۲۰۱۲–۲۰۱۱ در روسیه بود. پس از دستگیری او طرفداران او تظاهرات گسترده‌ای را تدارک دیدند که با برخورد شدید پلیس مواجه شد.

روز ۲۹ دی، هواپیمای حامل آلکسی ناوالنی، از مخالفان سیاسی سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ابتدا قرار بود در فرودگاه ونوکووا مسکو فرود بیاید، اما در آخرین لحظات تغییر مسیر داد و حوالی ساعت ۶ عصر در فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو در مسکو به زمین نشست.

تظاهرات روسیه – اعتراض طرفداران آلکسی ناوالنی به بازداشت منتقد پوتین

تظاهرات روسیه – اعتراض طرفداران آلکسی ناوالنی به بازداشت منتقد پوتین

ناوالنی که در مدت اقامت خود در آلمان بهبود یافته بود از قصد خود برای بازگشت به کشورش خبر داده بود. به ناوالنی پیش از بازگشت در مورد دستگیر و زندانی شدن هشدار داده شده بود، زیرا او در کشورش پرونده‌ای گشوده دارد که بر پایه آن در سال ۲۰۱۴ به حبس تعلیقی محکوم شده است.

این معترض روسی بر مبنای محکومیت قبلی‌اش می‌بایست هر ماه دو بار خود را به مقامات قضایی معرفی می‌کرد و به او گفته شده بود که چون در مدت اقامتش در آلمان نتوانسته خود را معرفی کند، به همین دلیل در بازگشت بازداشت می‌شود.

ناوالنی پیش از عزیمت از برلین از دوستانش خواسته بود به استقبال او بیایند. عصر یکشنبه در فرودگاه ونوکووا هم حدود ۲۰۰ نفر از دوستان او و هم نیروهای پلیس ضد شورش در انتظارش بودند و پس از بازداشت او در فرودگاه دیگر، شماری از دوستانش نیز در فرودگاهی که حاضر بودند به دست پلیس و نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند.

جزئیات اعتراضات روسیه

حامیان آلکسی ناوالنی، چهره به زندان افتاده مخالفان منتقد کرملین، با مقامهای روسیه در تجمعات سراسری در این کشور که پلیس آنها را غیرقانونی خوانده درگیر می‌شوند.

روز ۴ بهمن، این تجمعات اولین اعتراضات حامیان آلکسی ناوالنی از زمان بازگشت دراماتیک او به مسکو در هفته گذشته بعد از طی معالجاتی در آلمان از بابت مسمومیت به یک ماده اعصاب و همینطور دستگیر شدنش بعد از این بازگشت هستند. او ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را متهم به دستور دادن به قتلش کرده در حالی که کرملین آن را رد می‌کند.

حامیان او روی یک استراتژی با ریسک بالا به منظور راه انداختن یک نمایش ضد کرملین در خیابانها در زمستان و در جریان همه گیری کرونا، به منظور تحت فشار قرار دادن مقامها برای آزاد کردن او شرط بندی کرده‌اند. با وجود اینکه مقامهای روسیه تصریح کرده‌اند که اعتراضات امروز را سرکوب خواهند کرد تظاهرات گسترده ای در روسیه شکل گرفت.

صدها تن در اعتراضات گسترده در چند شهر شرق دور روسیه در حمایت از الکسی ناوالنی شرکت کردند و چندین مورد درگیری معترضان با پلیس و بازداشت ۱۰۰۰ شرکت کننده نیز گزارش شده است. در مسکو و سن‌پترزبورگ در غرب روسیه نیز معترضان ضد دولتی به خیابان‌ها آمدند.

نیروهای امنیتی روسیه بیش از ۱۰۰۰ تن را بازداشت کردند. طبق گزارش ها حدود ۵۰۰ تن در اعتراضات خیابانی در ولادیووستوک و ۲۵۰ تن دیگر در خاباروفسک در شرق دور روسیه شرکت داشتند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان