كارآفرينی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۱۸
تعریف کارآفرینی و کارآفرین

كارآفرینی

تعريف كارآفريني و كار آفرين : كارآفريني از كلمه فرانسوي Entreprendre به معناي «متعهد شدن» نشأت گرفته است. بنا­به تعريف فرهنگ وبستر، كارآفرين كسي است كه متعهد مي­شود خطرهاي يك فعاليت اقتصادي را سازماندهي و تقبل نمايد. در اوائل قرن شانزدهم ميلادي كساني را كه در امر هدايت مأموريت ­های نظامي بودند، كارآفرين مي­خواندند. از آن به بعد درباره ­ي  ديگر انواع خطرپذيري­ ها نيز همين واژه مورد استفاده قرار مي­ گرفت.

از حدود سال ۱۷۰۰ ميلادي به بعد، فرانسويان درباره پيمان كاران دولت كه دست­ اندركار ساخت جاده، پل، بندر و ديگر تأسيسات بودند، به دفعات لفظ كارآفرين را به كار برده ­اند. در تاريخ توسعه اقتصادي، اقتصاددانان كلاسيك هم‌چون آدام اسميت و ديويد ريكاردو، نقش مهمي براي كارآفرين در توسعه اقتصادي قائل نبودند. به نظر آنان عوامل توليد عبارت­ اند از: سرمايه، ماشين ­آلات و نيروي كار كه به­ طور خودكار توسعه اقتصادي را باعث مي­شوند. ريچارد كانتيلون در حدود سال ۱۷۳۰ ميلادي براي اولين بار سه عامل، مالكان زمين، عوامل اقتصادي دستمزد­ بگير و آن­ دسته از عوامل اقتصادي كه با قبول خطر و ريسك در بازار بورس فعاليت مي­كنند را به عنوان عوامل اقتصادي عنوان نمود.

ژان باتيست سه اولين كسي بود كه بر نقش حياتي كارآفرينان در بسيج منابع اقتصادي براساس اصول بهره­ وري تأكيد كرد. سير تحقيقات و مطالعات مربوط به كارآفريني در سه مقطع زماني (سال­هاي ۱۹۸۵، ۱۹۸۱، ۱۹۸۰) قابل بررسي است. محققین تعداد ۸۱ مورد از مطالعات انجام شده را بررسي كردند كه اولين مقالات،  مربوط به ژوزف شومپيتر بود.

همان­گونه که قبلا اشاره شد، اصطلاحات كارآفريني و كارآفرين داراي تعاريف متعددي است، در اين ميان با توجه به جدول زیر، به برخی از مهم­ترین این تعاریف اشاره می­شود:

 

 تعاریف کارآفرینی و کارآفرین از دیدگاه صاحب­نظران

ردیف صاحب­نظران کارآفرین

تعریف کارآفرینی و کارآفرین

۱

احمد پور و مقیمی کارآفرین، فردی است که دارای ایده و فکر جدید مي‌باشد و با بسیج منابع از طریق فرآیند ایجاد یک کسب و کار(کسب وکار الکترونیکی یا اینترنتی، کسب و کار خانگی کسب و کار خانوادگی،کسب و کار کوچک و متوسط) که توام با مخاطره‌های و اجتماعی و حیثیتی است، محصول  فرصت جدید به بازار عرضه مي‌کند.

۲

ادي‌ و الم‌ كارآفرين‌ فردي‌ است‌ كه‌ مايل‌ و قادر به ‌مخاطره‌پذيري‌ است‌ و در عين­حال‌ ابزار توليدي‌ و اعتباري‌ را درهم‌ مي‌آميزد تا به‌ سود يا اهداف‌ ديگري‌ هم­چون‌ قدرت‌ و احترام‌ اجتماعي‌ دست‌ يابد.

۳

استونر کارآفرین کسی است که کسب وکار مخاطره­آمیز جدید و سازمان جدیدی را بنیان­گذاری مي­کند.

۴

استیونسون کارآفرینی عبارت است از پیگیری فرصت‌ها بدون توجه به منابعی که در کنترل‌اند.

۵

باتیست­سی کارآفرین فردی است که منابع اقتصادی را از حوزه­ای که دارای بهره­وری و سود پائین­تر است، به حوزه­ای که دارای بهره­وری و سود بالاتر است، منتقل مي‌کند.

۶

پارستون کارآفرینی رفتاری مدیریتی است که فراتر از ظرفیت‌های افراد به طور دائم از فرصت‌ها برای دستیابی به نتایج، بهره‌برداری مي‌کند.

۷

پيترسون كارآفريني يك فرآيند است و به تنهايي نمي­تواند در شخص متجلي شود بلكه تجلي آن بايد با فرصت­ها و تقاضا نيز هم­راه باشد.

۸

تامپسون کارآفرینی موقعیت­یابی و بهره‌برداری از فرصت‌هاست.

۹

تیمونز کارآفرینی، خلق چیزی ارزشمند از هیچ است.

۱۰

چل و هاروث ‌كارآفرينان‌ افرادي‌ هستند كه‌ قابليت‌ مشاهده‌ و ارزيابي‌ فرصت­هاي‌ تجاري‌، گردآوري‌ منابع‌ مورد نياز و دستيابي ‌به‌ ارزيابي‌ حاصل‌ از آن‌ را داشته‌ و مي‌توانند اقدامات‌ صحيحي‌ را براي‌ رسيدن‌ به‌ موفقيت‌ انجام‌ دهند.
۱۱ دای-مسی کارآفرین فردی است که موقعیت بازار را تشخیص می­دهد در نتیجه انگیزه، تحرک و توانایی برای پویا سازی منابع، جهت رسیدن به اهداف را دارد.

۱۲

دراکر کارآفرینی بهره‌برداری از فرصت‌ها برای ایجاد تغییراست و کارآفرین همواره به دنبال تغییر، پاسخ دادن به آن و بهره‌برداری از آن به عنوان یک فرصت است.

۱۳

ردليچ‌ معتقد است‌ كه‌ كارآفرين‌ در حالي‌ كه‌ مدير، سرپرست‌ و هماهنگ‌كننده ‌فعاليت‌هاي‌ توليد است‌، برنامه‌ريز، نوآور و تصميم‌گيرنده‌ نهايي‌ در يك‌ شركت‌ توليدي‌ نيز مي‌باشد.

۱۴

شومپیتر کارآفرین فردی است که ترکیبات جدیدی را در تولید، ایجاد مي‌کند و کارآفرینی عبارت است از عرضه کالایی جدید، روشی جدید در فرآیند تولید، ایجاد بازاری جدید، یافتن منابع جدید و ایجاد هرگونه تشکیلات جدید در کسب و کار.

۱۵

كانتيلون‌ كارآفرين‌ فردي‌ است‌ كه‌ ابزار توليد را به‌ منظور ادغام‌ آن­ها براي‌ توليد محصولات‌ قابل‌ عرضه‌ به‌ بازار، ارائه‌مي‌كند.

۱۶

کرانرنز کارآفرینی بر بهره‌برداری از فرصت‌های کشف نشده تاکید دارد. به بیانی دیگر كارآفريني يعني ايجاد سازگاري و هماهنگي متقابل بيشتر در كاركرد بازارها.

۱۷

كريچهوف كارآفرين‌ فردي‌ است‌ كه‌ شركت­هاي‌ جديدي‌ را كه‌ سبب‌ ايجاد و رونق‌ شغل‌هاي‌ جديد مي‌شوند، شكل‌مي‌دهند.

۱۸

لمب كارآفريني نوعي تصميم­گيري اجتماعي است كه توسط نوآوران اقتصادي انجام مي­شود و نقش عمده كارآفرين را اجراي فرآيند گسترده­ي ايجاد جوامع محلي، ملي و بين­المللي و يا دگرگون ساختن نماد­هاي اجتماعي و اقتصادي بسیار با اهمیت است.

۱۹

مك‌ كران‌  و فلانيگان كارآفرينان‌ افرادي‌نوآور، بافكري‌ متمركز، و به‌ دنبال‌ كسب‌ توفيق‌ و مايل‌ به‌ استفاده‌ از ميانبرها هستند كه‌ كم­تر مطابق‌ كتاب‌ كار مي‌كنند و در نظام‌ اقتصادي‌، شركت­هايي‌ نوآور، سودآور و با رشدي‌ سريع‌ را  ايجاد مي‌نمايند.

۱۹

مك­كله­لند كارآفرين كسي است كه يك شركت (يا واحد اقتصادي) را سازماندهي نموده، ظرفيت توليدي آن را افزايش مي­دهد.

۲۰

مك­گواير نقش كارآفريني در جوامع مختلف با توجه به تنوع فرهنگ متفاوت است. بنابراین بايد در درك رفتار کارآفرینان عواملي مانند، عقايد اجتماعي، هنجارها، پاداش رفتارها، آرمان­هاي فردي و ملي، مكاتب ديني و تعليم و تربيت مورد توجه قرار گیرند.

۲۱

وسپر کارآفرینان افرادی‌اند که رقابت را افزایش داده و به دنبال فرصت‌های مناسبی‌اند تا در محیط بازار، نیازهای برآورده نشده را برآورده کنند و عقاید جدید را خلق و اجرا کنند.

۲۲

ویلکن كارآفريني‌ به‌ عنوان‌ يك‌ تسريع‌كننده‌، جرقة‌ رشد و توسعة‌ اقتصادي‌ را فراهم‌ مي‌آورد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
1 + 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان