تعریف شخصیت

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۶

تعریف شخصیت

تعریف شخصیت مهم و بنیادی ترین نوضوع در روانشناسی است  . شناخت شخصیت، ویژگی­ها، چگونگی شکل گیری، عوامل مؤثر در ایجاد شخصیت و مسائلی از این قبیل، از یک جنبه­، ارضای حس کنجکاوی و میل به حقیقت جویی را در انسان به دنبال دارد ،به همین خاطر است این شناخت نوعی خودشناسی است و شخص هنگام مطالعه موضوع­های ذکر شده غالباً آن دانسته­ ها را با خود مقایسه کرده و با خود تطبیق می­دهد و احتمالاً با این شناخت نوعی طبقه بندی انجام می­دهد، یعنی خود را در یکی از تیپ­ های شخصیتی قرار می­دهد، یا دارای ویژگی­ های شخصیتی خاص می­پندارد و از سوی دیگر این شناخت­ها و اطلاعات به شخص امکان می­دهد که در ارتباط متقابل با دیگران موضع­ گیری­ های مناسب و آگاهانه داشته باشد.

تعاریف ارائه شده

روان­شناسی شخصیت به آنچه معمولاً درباره انسان صادق است، یعنی ماهیت انسان و نیز به تفاوت­ های فردی علاقمند است، از طرفی نظریه پردازان شخصیت به کلیت انسان نیز می­پردازند و تلاش می­ کنند تارابطه یپیچیده ی آنها را  دقیق تر بررسی کند. معادل کلمه ی انگلیسی شخصیت  Personality و Personalite و معاد فرانسوی آن  که هر دو گرفته شده از کلمه Person به معنی نقاب یا ماسکی است که در یونان قدیم در میهمان­ها و یا در تئاتر بازیگران به صورت خود می­گذاشتند.
در نظریه ی آلپورت (۱۹۶۱)،  شخصیت طوری تعریف شده که از سازمان پویای درون فرد که مشتمل است بر آن دسته از سیستم ­های روان – تنی که رفتارها و افکار ویژه انسان را مشخص میکند. شخصیت نشانگر افرادی از ویژگی های اشخاص که شامل الگوهای ثابت فکری، عاطفی و رفتاری آنهاست.

ساختار شخصیت 

مفهوم ساختار به جنبه ­های پایدارتر و مقاوم­ تر شخصیت گفته می شود  ساختارها یا اجزاء بدن و یا مفاهیمی مانند اتم و مولکول در فیزیک قابل مقایسه هستند. مفاهیم ساختاری از قبیل پاسخ، عادت، صفات و تیپ مفاهیم رایجی هستند که در توصیف افراداستفاده می شود. معنی صفت به پایداری پاسخ فرد در شرایط متفاوت دلالت دارد  و به مفهومی که مردم عادی برای توصیف دیگران به کار می­ برند، نزدیک­تر است.

مانند موقعی که برای توصیف یک دوست خوب از صفات باهوش، اجتماعی، صادق، بامزه و یا جدی استفاده می­شود.  هورنای میگوید  (۱۹۴۵)، مفهوم تیپ، با دسته بندی تعداد قابل توجهی از صفات مختلف معنی دار میشود  و در مقایسه با مفهوم صفت، به نظم و عمومیت بیشتر در رفتار دخالت دارد . هرچند افراد میتوانند صفات مختلفی داشته باشند و درجه بندی داشته باشند ، که اغلب از تیپ خاصی به شمار می­آیند. مثل تقسیم بندی افراد به درون گرا و برون گرا، و یا طبقه بندی افراد بر حسب این که به دیگران گرایش دارند، با اقنها مخالف اند و از آنها دوری میکنند .

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 − 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان