تعریف کنونی ناتوانی یادگیری

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۱

تعریف کنونی ناتوانی یادگیری

تعریف کنونی ناتوانی یادگیری مفهوم اصلی ناتوانی­های یادگیری ویژه، شامل اختلال­های یادگیری و شناخت است که در افراد درونی هستند. ناتوانی­های یادگیری ویژه به این دلیل ویژه هستندکه این اختلال­ها بر دامنه نسبتا محدودی از درس­ها و عملکردها تاثیر معنادار دارند. ناتوانی­های یادگیری ویژه ممکن است همراه با دیگر شرایط ناتوانی­زا روی دهند، ناشی از شرایط دیگر، همچون عقب ماندگی ذهنی، اختلال­های رفتاری، کمبود فرصت­های یادگیری، یا نقایص حسی نیستند.

چه تعدادی از افراد ناتوانی­های یادگیری دارند؟

براساس آخرین گزارش دولت فدرال ایالات متحده، مدارس عمومی حدود ۳ میلیون نفر از دانش­ آموزان بین سنین ۶ تا ۱۲ سال را به عنوان ناتوان یادگیری تشخیص داده اند.تقریبا۵/۵ درصد دانش­آموزان سن مدرسه(۶تا۱۷ساله) به خاطرناتوانی یادگیری نیازبه آموزش ویژه دارند.

انواع ناتوانی­های یادگیری

در چهارمين راهنماي آماري تشخيصي اختلالات رواني انجمن روانپزشكي امريكا- متن تجديد نظر شده (DSM-IV-TR) ملاك­هاي تشخيصي براي اختلال خواندن، اختلال در املا و اختلال در رياضيات مشخص شده­اند و ناتواني­هاي يادگيري غيركلامي (NVLD) مانند اختلال در كاركرد فضايي، شناخت اجتماعي و اختلالات يادگيري كه به گونه ي ديگر مشخص نشده­اند (NOS) آورده شده است.

نارساخواني

متداول­ترين و شايد با اهميت­ترين آن­ها اختلال در خواندن مي­باشد كه نارساخواني ناميده مي­شود. نارساخواني اختلالي است كه شخص علي­رغم تجارب آموزشي متعارف، در كسب مهارت زباني خواندن، نوشتن و هجي كردن كه متناسب با توانايي هوشش باشد عاجز است؛ اين اختلال ممكن است ناشي از نقص­هاي مادرزادي و يا در اثر آسيب مغزي پس از تولد باشد كه بعد از كسب مهارت­هاي خواندن در كودك اثر بگذارد.

دانش ­آموزان با ناتوانی یادگیری چه مشکلاتی در خواندن دارند؟

در اوایل تاریخچه ناتوانی­های یادگیری، بعضی از صاحب نظران فکر می­کردند که مشکلات خواندن ممکن است ناشی از مشکلات ادراکی دیداری باشد. آنها متوجه شدند که دانش­آموزان با مشکلات خواندن بعضی مواقع حروف و اعداد را با معکوس آیینه­ای آنها اشتباه می­گرفتند و وقتی حتی تعداد کمی از آنها کلمات را برعکس می­ خواندند. این اشتباهات غالبا وارونه ­سازی نامیده می­شوند و اینها نشانه­ای نارساخوانی و ناتوانی یادگیری در نظر گرفته می­شوند. با این حال وارونه ­سازی نمی­­­تواند دانش­ آموزان با و بدون مشکلات خواندن را از هم تمییز دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 − 24 =


اخبار

سینما و هنر

جهان