تعطیلی تهران – پیشنهاد تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۱۷

پیشنهاد تعطیلی تهران در پی موج جدید کرونا

 با توجه به وضعیت قرمز کرونا در پایتخت پیشنهاد تعطلی تهران مطرح شده است. دکتر زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در نشست اخیر ستاد اعلام کرد: هفته آینده هفته‌ای بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود. متأسفانه با جدی نگرفتن توصیه‌های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می‌داد.
به  پیشنهاد زالی برای گذر از این بحران، پیشنهاد تعطیلی یک هفته‌ای تا ۱۰ روزه استان تهران به معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام شده است.
دکتر زالی،  در نشست اخیر اظهار کرد: میزان بالای ابتلا و سرعت انتقال ویروس موجب شده است سرایت‌پذیری کووید۱۹ در موج جدید کرونا، بسیار بیشتر از دفعات قبل باشد. وی با بیان اینکه هفته آینده، هفته‌ای بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود، افزود: تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش‌یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم.
تعطیلی تهران - پیشنهاد تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران

تعطیلی تهران – پیشنهاد تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: میزان بستری بیماران کرونایی به ۴۴۰۰ تخت در استان تهران رسیده و ۱۱۲۰ نفر از این بیماران یعنی حدود ۲۵ درصد آنها در بخش‌های مراقبت ویژه هستند.

ثبت رکوردی بی‌سابقه در ماه‌های اخیر

زالی  با اشاره به میزان بستری ۱۱۰۰ بیمار در روز گذشته خاطرنشان کرد: در ۱۴ ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه‌ای نگران‌کننده برای روزهای آینده است.
وی افزود: نخستین شاخص تغییریافته میزان مراجعه سرپایی افراد علامتدار به بیمارستان‌ها است که به‌شکلی چشمگیر افزایش پیدا کرده است که البته با بازگشایی درمانگاه‌ها و مطب‌های خصوصی بعد از تعطیلات نوروز احتمال تغییر دارد.

شاخص بعدی میزان چرخش ویروس در استان است که براساس گزارش‌های معاونت‌های بهداشت سه دانشگاه ایران، تهران و شهید بهشتی به ۴۷ درصد رسیده است و این یعنی از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش PCR یک نفر مثبت است که اگر جوابهای منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می‌شود.

درصد بالای مرگ و میر در افزاد بالای ۶۰ سال 

رئیس ستاد کرونای استان تهران گفت: هرم سنی مبتلایان تغییر کرده و بر اساس گزارش‌های دو هفته ابتدایی سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۴۳ درصد بیماران بستری‌شده بالای ۶۰ سال سن داشتند و ۷۵ درصد مرگ‌ومیر هم در همین گروه سنی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد مبتلایان زیر ۱۰ سال به ۸٫۲ درصد رسیده است که نشان می‌دهد که نرخ بستری و مرگ‌ومیر در گروه‌های سنی پایین‌تر نیز در حال تغییر است. زالی با اعلام اینکه بیشترین میزان مرگ‌ومیر در اسلام‌شهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران رخ داده است، افزود: در این مدت بیشترین مراجعه سرپایی را در پاکدشت، مرکز و بخشی از شمال تهران و بیشترین بستری را در شرق، مرکز و بخشی از جنوب تهران شاهد بودیم.

طبق گفته زالی  برای واکسیناسیون سریع کادر درمان درخواست شده   و  وزیر بهداشت موافقت کرده است که ۵۳۰ هزار نفر فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور چه در بخش خصوصی و چه دولتی در کوتاه‎ترین زمان واکسینه شوند.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
7 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان