تعویض پلاک – شیوه شماره‌گذاری اینترنتی و تعویض پلاک خودرو

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۱۴
تعویض پلاک - شیوه شماره‌گذاری اینترنتی و تعویض پلاک خودرو

جلوگیری از ازدحام در مراکز شماره گذاری

مراکز تعویض پلاک در دوران شیوع کرونا به یکی از محل های چالش ساز برای مردم تبدیل شده بود. با توجه به بازار خودرو در کشور مراجعه به این مراکز زیاد بود و موجب تجمع مراجعین در این محل ها می شد. پلیس پس از چند مرحله تغییر ساعت کاری و محدود سازی فعالیت این مراکز، در نهایت تصمیم گرفت تا با استفاده از فضای مجازی، روند کاری مراکز تعویض پلاک را تسریع کرده و از ازدحام در این مراکز بکاهد.

به گفته سرهنگ علی محمدی اجرای این طرح از هفته ناجا آغاز شده است. در این طرح، شخص خریدار و فروشنده باید به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ برای یک بار مراجعه کنند تا تشخیص هویت انجام شده و نام کاربری و رمز عبور صادر گردد.

تعویض پلاک - شیوه شماره‌گذاری اینترنتی و تعویض پلاک خودرو

تعویض پلاک – شیوه شماره‌گذاری اینترنتی و تعویض پلاک خودرو

تعویض پلاک اینترنتی

رئیس مرکز شماره گذاری راهور ناجا در این رابطه افزود: بعد از اینکه احراز هویت انجام شد و ثبت نام اولیه انجام شد، افراد می‌توانند از تمامی خدمات الکترونیک ناجا که بر روی اپلیکیشن پلیس من فعال است، استفاده کنند. یکی از آن خدمات شماره گذاری اینترنتی است.

یکی از مزایای این طرح این است که خریدار خودرو می‌تواند تمام عیوب خودرو از جمله نداشتن بیمه، تصادفی بودن و غیره را مشاهده کند. زیرا هنگامی که فروشنده، خودروی خود را در این اپلیکیشن برای فروش به خریدار معرفی می‌کند، تمامی سوابق خودرو بر روی اپلیکیشن نمایش داده می‌شود. از طریق اپلیکیشن باید به این صورت عمل شود که اول فروشنده وارد سامانه شده و کد تأیید دریافت کرده و مراحل معرفی خودرو و ثبت آن را انجام می دهد. سپس خودرویی را که قصد فروش آن را دارد انتخاب می‌کند و دیون دولتی را پرداخت و کد خریدار را ثبت می‌کند و مراحل انجام می‌شود.

سرهنگ محمدی گفت: زمانی که خریدار می‌خواهد خودرویی را انتخاب کند وارد سامانه می‌شود و آن خودرو را انتخاب می‌کند، یک کد برای فروشنده ارسال می‌شود و می‌گوید که شما درخواست نقل و انتقال دارید؛ آنجاست که خریدار می‌تواند تمام مشخصات خودرو از جمله بیمه، معاینه فنی و سابقه تصادف را ببیند.

زمانی که خریدار و فروشنده به توافق رسیدند، می توانند مستقیما به مراکز شماره گذاری مراجعه نمایند. در قسمت بازدید از خودرو، فرایند بازدید انجام می‌شود و بعد به قسمت مدیریت فنی که کل فرآیند را در سیستم بازبینی می‌کند، ارجاع می‌شود و در نهایت کارت سند قدیمی از فروشنده اخذ می‌شود و سند جدید به خریدار تحویل داده می‌شود.

فک و نصب پلاک

بعد از انجام این مراحل، نوبت به مرحله سوم که فک و نصب پلاک است می رسد. انجام تمامی این مراحل در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام خواهد گرفت و حتی نیاز نیست خریدار و فروشنده از اتومبیل پیاده شوند.

سرهنگ محمدی افزود: البته لازم به ذکر است برای انجام این مراحل نیاز است تا حتما خریدار و فروشنده اقدام نمایند؛ و انجام این روش به صورت وکالتی امکان ندارد. داشتن تلفن همراه هوشمند برای استفاده از اپلیکیشن و همچنین استفاده از رمز دوم نیز نیاز است. با برگ سبز پلیس هم می‌توان از این سامانه استفاده کرد و برگ سبز حکم سند هویتی خودرو را دارد.

این طرح به صورت آزمایشی در مرکز میثم راه اندازی شده و اگر استقبال خوبی در این زمینه انجام شود، می‌توان برای سایر مراکز تهران و یا حتی کل کشور اجرایی شود.

رئیس مرکز شماره گذاری راهور ناجا اظهار امیدواری کرد که با اجرای این طرح بتوان از شیوع کرونا در مراکز سربسته با تجمعات زیاد جلوگیری نمود. وی همچنین گفت: امکان کلاهبرداری و تخلف با این سامانه وجود ندارد و چون سامانه شماره گذاری اینترنتی به سامانه‌های پلیس راهور متصل است، به هیچ عنوان تخلفی در خرید و فروش انجام نمی شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
1 + 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان