تغذیه کلنی‌ زنبور عسل

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۰۱
تغذیه کلنی‌ زنبور عسل، تغذیه تکمیلی پروتئینی، تغذیه تحریکی کلنی، تغذیه برای تقویت کلنی

تغذیه کلنی‌ زنبور عسل

تغذیه کلنی‌ زنبور عسل

تغذیه تکمیلی پروتئینی

گرده گل برای رشد جمعیت و پرورش نوزادان و تغذیه لاروها از مواد غذایی اصلی در کندو است. که می‌توان از کندوهایی که گرده اضافه دارند و یا از ذخیره قاب‌های پر از گرده‌ای که قبلاً جمع‌آوری شده و از سالم بودن آن‌ها اطمینان داریم، استفاده نموده و تنها به انتظار طبیعت نباشیم. زنبورهای جوان علاوه بر استفاده از گرده گل برای تغذیه لاروها، خود نیز از گرده گل و یا مکمل‌های گرده استفاده می‌کنند. و به این ترتیب پروتئین، چربی، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خود را تامین می‌نمایند.

با تامین پروتئین مورد نیاز برای رشد غدد تولید کننده ژله رویال زنبورهای کارگر، ژله بیشتری ترشح شده hsj. و در نتیجه زنبورهای پرستار ملکه می‌توانند ژله رویال کافی در اختیار ملکه گذاشته و با تحریک  و تقویت آن، سبب تخمگذاری بیشتر ملکه شوند. که این امر نهایتاً سبب پرجمعیتی و قوی بودن کلنی گردیده و تولید بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

تغذیه تحریکی کلنی

در منطقه‌هایی که از اواسط الی اواخر فصل تابستان که ورودی گرده و شهد به داخل کندو کم می‌شود و در طبیعت شهد و گرده و گل‌های شهدزا و گرده دار کاهش می‌یابد و یا حتی نایاب می‌شوند،به طور مستقیم بر روی ملکه اثر منفی می‌گذارد و ملکه را وادار می‌کند که از فعالیت تخم‌گذاری خود روز به روز بکاهد. همانطوری که در موارد قبل گفته شد تعداد تخمی که ملکه در روز می‌گذارد، علاوه بر طول روز به مقدار شهد و به خصوص گرده‌ای که زنبورها روزانه وارد کندو می‌کنند، همیشه و در تمام ماه‌های سال رابطه مستقیم دارد.

در چنین زمانی زنبورداران  برای مبارزه با کم شدن فعالیت تخمگذاری ملکه باید تغذیه مصنوعی را برای جبران این کمبود شهد انجام دهد. حمل مرتب شربت از ظروف شربت خوری به داخل سلول‌ها باعث می‌شود که ملکه به خیال اینکه در طبیعت گل و شکوفه فراوان وجود دارد و نیز شهد از خارج به کندو  انتقال داده می‌شود و از فعالیت خود کم نکرده و به تخم‌گذاری با همان شدت ادامه دهد. ولی این کار باید  به طور صحیح و مرتب ادامه داشته باشد تا موفق شویم.

تغذیه تحریکی زنبورستان جهت تولید عسل

تغذیه فوق، به طور معمول پس از برداشت محصول انجام می‌شود و باعث قوی‌تر شدن کلنی‌های زنبور عسل می‌شود که بعد از اتمام فصل سرد بلافاصله با بهتر شدن هوا ملکه تخم‌ریزی را شروع می‌کند و در اوایل بهار جمعیت کندو زیاد می‌شود. کلنی‌هایی که از اوایل بهار جمعیت خوب و قوی داشته باشند می‌توانند به طور کامل از گل درختان میوه استفاده کرده و باعث افزایش محصول عسل و افزایش درآمد زنبوردار شوند. از سوی دیگر عمل گرده افشانی هم به خوبی انجام می‌گیرد و بر میزان محصولات زراعی و باغی افزوده می‌شود و به این صورت باغداران هم درآمد بیشتری کسب می‌نمایند. تامین مواد مغذی مورد نیاز کلنی‌های  زنبورعسل را نیز می‌توان به وسیله کیک‌های جانشین یا تکمیلی پروتئین گرده در فصل‌هایی که کمبود گرده گل تأثیر زیادی در ازدیاد جمعیت و نهایتاً زیاد شدن تولید عسل در کلنی‌ها دارد.

تغذیه برای تقویت کلنی

تقویت کلنی و تامین نیازهای غذایی زنبورهای بالغ و مواد لازم برای پرورش نوزادان، از طریق تغذیه دستی کلنی‌ها در ابتدای بهار و قبل از به گل نشستن گل‌های شهدزا در طبیعت با شربت شکر و در اختیار داشتن گرده گل طبیعی به میزان کافی و همچنین تغذیه تحریکی پاییزه و زمستانه کلنی‌ها با کیک‌های پروتئینی جانشین یا مکمل گرده امکان‌پذیر است.

همانطوری که در قسمت‌های قبلی نیز اشاره شد، زنبورعسل بالغ بدون در اختیار داشتن گرده گل و فقط با استفاده از عسل و یا شربت تا مدتها به زندگی خود ادامه می‌دهد ولی وجود گرده گل برای پرورش نوزاد ضروری است و بدون وجود این ماده در کلنی زنبورعسل ادامه پرورش نوزاد غیر ممکن خواهد بود.

بنابراین پرورش دهنده زنبورعسل جهت تقویت کلنی خود از اواسط تا اواخر تابستان، قبل از شروع تغذیه پاییزه و کامل شدن ذخایر زمستانی، حتما باید روزانه مقداری شربت رقیق به کلنی داده و مقداری کیک و مکمل پروتئینی در اختیار کلنی قرار دهد که با تغذیه زنبورها از گرده یا مکمل پروتئینی، اولاً مواد مغذی مورد نیاز خود زنبورها تامین شده و در اثر کمبود، عمر آن‌ها کوتاه نگردد و ثانیاً به علت ورود شهد و گرده به کندو تخم‌ریزی ادامه یابد که این امر از نظر بقاء کلنی فوق العاده حائز اهمیت می‌باشد  زیرا مقاومت در مقابل آفات و بیماری‌ها و گذراندن زمستان برای کلنی‌های قوی و پر جمعیت خیلی راحت‌تر خواهد بود.

تغذیه جهت تجویز دارو

داروهایی که برای پیشگیری یا درمان بیماری‌های مختلف زنبورعسل بالغ و یا نوزادان استفاده می‌شوند، معمولاً به صورت‌های مایع، پودر، نوار دودزا و یا تصعیدی می‌باشند. همانطور که می‌دانید پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها همیشه بهتر از درمانی است که بعد از مبتلا شدن به بیماریست و معمولاً دزهای پیشنهاد شده از طرف کارخانه سازنده دارو برای پیشگیری یا درمان بیماری‌ها را می‌توان در داخل شربت شکر در اوایل بهار برای تغذیه کلنی‌های زنبورعسل و در انتهای تابستان و ابتدای پاییز بعد از برداشت محصول عسل و برای ذخیره سازی خود کندو برای مصرف زمستانی زنبورها به آن‌ها تجویز نمود. باید توجه داشته باشیم که هیچ دارویی را به هنگام جریان شهد و یا حدود ۵ هفته قبل از جریان شهد نباید از طریق شربت به کلنی‌های زنبورعسل خورانید، چون احتمال دارد که این داروها عسل را آلوده نمایند.

تغذیه زمستانی زنبورها

زنبورهایی که از انتهای تابستان به بعد متولد می‌شوند،  با تغییر فیزیولوژی بدن آن‌ها عمر آن‌ها طولانی‌تر می‌شود و  تمام طول پاییز و زمستان تا ابتدای بهار را در کلنی زنده خواهند ماند. به تغذیه زمستانی معمولا تغذیه برای زمستان‌گذرانی هم می‌گویند و با دو هدف انجام می‌گیرد:

الف) برداشت تمام عسل موجود در هر کندو و جانشین کردن آن به  وسیله شربتی که با شکر تهیه می‌گردد.

ب ) جبران کمبود عسل موجود در کندوها به مقداری که جمعیت‌ها بتوانند با آن پائیز و زمستان را گذرانده و حتی در اوایل بهار، تا زمان بازشدن شکوفه‌های درختان میوه به اندازه کافی ذخیره داشته باشند.

تغذیه شربت و مواد پروتئین دار به کلنی‌های زنبور عسل در این زمان و در نتیجه تحریک ملکه به ادامه هر چه بیشتر تخمگذاری باعث می‌شود که تعداد زیادتری زنبورهای با عمر طولانی متولد شوند و در نتیجه در زمستان و به خصوص در ابتدای بهار سال بعد، کلنی‌هایی با جمعیت‌های قوی داشته باشیم.

به ­طور کلی تغذیه تحریکی کلنی‌های زنبور عسل در ماه‌های آخر تابستان اثر فوق العادهای در مقدار عسلی دارد که در سال بعد جمعیت‌ها خواهند داد، به شرط اینکه این تغذیه بلافاصله پس از اتمام شهد در طبیعت آغاز گشته و بدون وقفه همه روزه تا یک ماه ادامه یابد. بنابراین زنبورداری که مایل است در سال بعد محصول خوبی برداشت کند، باید در تابستان امسال به فکر چاره باشد و از تغذیه تحریکی چشم پوشی نکرده و در پاییز نیز از ذخیره زمستانی غفلت نورزد. ذخیره زمستانی را باید پس از برداشت محصول و اتمام تغذیه تحریکی و همچنین برداشتن طبقه دوم شروع کرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 − 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان