تغییر نام وزارت خارجه – وزارت امور خارجه به نام وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۳۰
تغییر نام وزارت خارجه - وزارت امور خارجه به نام وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل

ایده جدید مجلس برای وزارت امور خارجه

 محمدباقر قالبیاف، رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص ایده جدید مجلس و تغییر نام وزارت خارجه اظهار کرد که وزارت امور خارجه می تواند به نام وزارت خارجه و تجارت بین الملل تغییر نام یابد که البته این انجام تجارت توسط وزارت خارجه را تداعی نمی کند.
محمد باقر قالیباف در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی در پی طرح سوال نماینده پاکدشت از وزیر امور خارجه در موضوع دیپلماسی اقتصادی گفت:
«این که وزارت خارجه برای موضوع اقتصادی یک معاونت اقتصادی قرار داده یک گام برداشته است اما این کار نیازمند این است که علاوه بر ستاد در مجموعه سفارتخانه ها هم این اتفاق بیفتد.»

قالیباف در ادامه سخنرانی خود گفت: همچنین نگرش وزارت امور خارجه از بحث های سیاسی و امنیتی باید به سمت موضوعات اقتصادی و سیاسی برود و این موضوع در اولویت قرار گیرد. حتی نام وزارت خارجه می تواند به نام وزارت خارجه و تجارت بین الملل تغییر کند. البته منظور این نیست که تجارت از سوی وزارت خارجه انجام شود.

آمادگی و رضایت دولت

رییس مجلس شورای اسلامی در مورد نقش سفیران در مسائل اقتصادی افزود: در خیلی از جاها سفرا نقش پیگیری، بازاریابی و ارتباطات حوزه بین الملل را برعهده دارند و اصل کار در حوزه تجارت و اقتصادی در وزارتخانه های مرتبط انجام می شود.

تغییر نام وزارت خارجه - وزارت امور خارجه به نام وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل

تغییر نام وزارت خارجه – وزارت امور خارجه به نام وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل

قالیباف تاکید کرد که مجلس شورای اسلامی هم اکنون این آمادگی را دارد که اگر دولت در این زمینه لایحه بدهد همکاری کند یا این که در صورت تمایل وزارت امور خارجه طرحی در این زمینه تهیه شود.

مجلس پیش از این هم  به دنبال تلفيق تجارت بين‌الملل با وزارت امور خارجه  بود  و  در ديدارهای گذشته محمدباقر قاليباف، رييس مجلس شوراي اسلامي و محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه اين موضوع مهم مطرح شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 + 28 =


اخبار

سینما و هنر

جهان