طرح تحریمی آمریکا – مخالفت روسیه با قطعنامه پیشنهادی آمریکا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۲۹

تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل

طرح تحریمی آمریکا برای جلوگیری از رفع تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران با مخالفت روسیه روبرو شده است. اگر چه به خاطر روابط نزدیک روسیه با ایران، این مخالفت بدیهی است، اما مخالفت روسیه، خالی از منافع روسیه نیست. بیش از پنج ماه تا انقضای تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران زمان باقی است با این حال  دولت آمریکا از هم اکنون برای تمدید این تحریم‌ها و برای جلوگیری از رفع آن‌ها در شورای امنیت تلاش می کند.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به تازگی در یادداشتی گفته است آمریکا به هر صورتی تحریم‌های تسلیحاتی ایران را تمدید خواهد کرد. از نظرهوک، آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی، پیش نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده و آن را به شورای امنیت خواهد برد. اگر این قطعنامه وتو شود، آمریکا ادعا خواهد کرد که هنوز حق استفاده از مکانیسم ماشه را دارد و با بازگرداندن کل تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، از رفع تحریم‌های تسلیحاتی جلوگیری خواهد کرد.

روسیه – وتوی تحریم‌های تسلیحاتی ایران

روسیه، اولین کشور عضو دائمی شورای امنیت است که با صراحت و قاطعانه با این طرح آمریکا مخالفت کرد. روسیه ادعای آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه را غیر قانونی دانست.  مقامات آمریکایی نیز پیش بینی کرده اند که روسیه قطعنامه پیشنهادی آمریکا در خصوص تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را وتو خواهد کرد.

منافع روسیه در پرتو مخالفت با طرح تحریمی

موضع قاطعانه روسیه در مخالفت با طرح تحریمی آمریکا علیه ایران قابل توجه است. اگر چه با توجه به روابط بسیار نزدیک سیاسی میان ایران و روسیه، مخالفت کاخ کرملین با طرح کاخ سفید علیه ایران کاملا بدیهی به نظر می‌رسد، اما روسیه در این مخالفت، منافع قابل توجهی دارد. روسیه به طور شفاف درباره فروش سلاح به ایران پس از انقضای تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه این کشور ابراز امیدواری کرده است.محافل رسانه‌ای روسیه این روز‌ها امکان فروش تسلیحات روسی به ایران بعد از انقضای تحریم‌های سازمان ملل را بررسی می‌کنند. بعد از انقضای تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، این کشور برای واردات سلاح دیگر به اجازه شورای امنیت نیازی نخواهد داشت.

در این گزارش که تحت عنوان «ایرانیان برای خرید اس-۴۰۰ به مسکو می‌آیند» در وبگاه شبکه دولتی «روسیا الیوم» بازنشر شده، آمده است که ایران از دیرباز به خرید جنگنده‌های «سو-۳۰»، تانک‌های «تی-۹۰»، موشک‌های ضدکشتی «باستیون»، سامانه پدافند موشکی «اس-۴۰۰» و تسلیحات دیگر ابراز تمایل کرده است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 − 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان