تمساح دریاچه چیتگر – نکاتی درباره وجود تمساح در دریاچه چیتگر

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۲۵
نکاتی درباره وجود تمساح در دریاچه چیتگر

ماجرای پر سر و صدای دریاچه غرب تهران

در روزهای اخیر اخباری تایید نشده مبنی بر وجود تمساح در دریاچه چیتگر (خلیج فارس) منتشر شده بود. گفته می شد یک شهروند، تمساحی در دریاچه چیتگر که در غرب تهران واقع است را مشاهده و تصویری از آن گرفته است. این امر بلافاصله با واکنش هایی رو به رو شد و نگرانی هایی را برای شهروندان ایجاد کرد. شواهدی از جمله نوعی رد پا وجود دارد که باعث به وجود آمدن تردیدهایی در مورد وجود این حیوان در دریاچه شده است؛ و به همین دلیل، طعمه‌گذاری‌هایی انجام شده تا اگر چنین موضوعی صحت دارد، هرچه سریع‌تر موضوع حل شده و امنیت شهروندان و آسایش خاطر آنها فراهم شود.

نکاتی درباره وجود تمساح در دریاچه چیتگر

نکاتی درباره وجود تمساح در دریاچه چیتگر

تمساح دریاچه چیتگر

هنوز مشخص نیست تصویری که منتشر شده، توسط چه کسی گرفته شده است؛ اما به باور برخی، این تصویر نوعی ماهی به نام (alligator gar) یا ماهی سوسماری است که نوعی اردک ماهی است؛ ماهی که بومی کشورمان نیست و اگر در سطح آب شنا کند، می‌تواند تصویری شبیه شنای تمساح خلق کند. مسئولین منطقه وجود این ماهی در دریاچه خلیج فارس تهران را تایید کرده اند.

فاطمه برنا رئیس اداره محیط زیست شهر تهران در مصاحبه ای تلویزیونی گفت: ما چندین مرحله پایش در محدوده دریاچه چیتگر داشتیم که در حال حاضر این موضوع اصولا تأیید نمی‌شود، به دلیل اینکه این جانور از آنجا که از نوع دوزیستان و خونسرد است، در صورتی که در دریاچه چیتگر وجود داشته باشد، نیاز دارد که در بازه‌های زمانی در کنار آب و خشکی حضور پیدا کند تا بتواند دمای بدنش را افزایش دهد. متأسفانه ما علی‌رغم پیگیری‌های متعدد وجود تمساح و یا اصلا از خانواده این حیوان را در محدوده دریاچه چیتگر تهران مشاهده نکردیم. بعید می‌دانم که این حیوان در دریاچه چیتگر وجود داشته باشد. به احتمال بسیار زیاد چیزی که مشاهده شده همان ماهی سوسماری بوده است.

نکته قابل تامل

برخی معتقد بودند احتمال وجود این جانور در این دریاچه بسیار بعید است، پس نباید تلاشی هم برای یافتن آن صورت می گرفت. متاسفانه از آنجا که در سال های گذشته به کرات شاهد رهاسازی حیوانات وحشی که به قصد نگهداری توسط هموطنان خریداری شده بوده اند در سح جامعه بودیم، نمی توان به قطع گفت ممکن نیست که در دریاچه خلیج فارس تمساح وجود نداشته باشد. هرگز می توانستید تصور کنید یک قلاده شیر کنار اتوبانی در تهران قدم بزند؟ اما این حادثه چند سال پیش رخ داد.

البته از آنجا که انتشار این خبر موجب کاهش شدید رفت و آمدها به این دریاچه شده است، این نکته هم به ذهن می رسد که شاید بهتر باشد گزارشی هم از مشاهده چند تمساح در سواحل شمالی کشور منتشر گردد. شاید این موضوع از مسافرت به این خطه هم بکاهد و زنجیره انتقال کرونا بالاخره در کشور قطع گردد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان