تنگی نفس – راه هایی برای مقابله با تنگی نفس پس از بهبودی کرونا

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۲۴
راه هایی برای مقابله با تنگی نفس پس از بهبودی کرونا

علامت طبیعی پس از عبور از کرونا

تنگی نفس یک از شایع ترین علائم بیماری حاصل از ویروس کووید ۱۹ است. این عارضه ممکن است حتی تا مدتی پس از بهبودی نیز به سراغ فرد بیاید که البته لازم است ذکر کنیم این یک بخش طبیعی از پروسه ریکاوری محسوب می شود. بعضی از فعالیت های روزانه هم ممکن است این احساس را ایجاد نماید. مثلا انجام کارهای ساده در منزل، راه رفتن و یا حتی پوشین لباس.

برای مقابله با این عارضه باید بیاموزیم تنفس خود را کنترل نماییم. زمانی که استقامت خود را افزایش دهیم، خواهیم توانست از بروز تنگی نفس نیز جلوگیری کنیم. حس اضطراب هم می تواند موجب تشدید تنگی نفس گردد.

راه هایی برای مقابله با تنگی نفس پس از بهبودی کرونا

راه هایی برای مقابله با تنگی نفس پس از بهبودی کرونا

اقدامات لازم در زمان بروز تنگی نفس

در زمان بروز این مشکل می توانید این کارها را انجام دهید:

از حرکت و صحبت کردن خودداری کنید. آرام باشید و تلاش کنید با نگاه کردن به بیرون از پنجره یا تماشای یک تصویر، حواس خود را پرت کنید. به خودتان زمان دهید تا تنفستان دوباره عادی شود. عضلات شانه و گردن خود را ریلکس کنید.
همچنین می توانید با استفاده از حالت هایی که تنفس در آنها راحت تر است به بهبود تنفس خود کمک کنید. تلاش کنید رو به جلو بنشینید.

روی یک صندلی بنشینید، بالاتنه باید رو به جلو باشد و آرنج خود را روی پاها قرارداده و تکیه کنید. آرنج خود را روی یک صندلی قرار دهید و با کشیدن بدن به سمت جلو تکنیک های خوبی را برای خودتان ایجاد کنید. حتی می توانید از یک چوب دستی موقع راه رفتن استفاده نمایید. روی یک صندلی بنشینید و یک میز مقابل خود قرار دهید. سر و دستان خود را روی صندلی بگذارید و برای احساس راحتی بیشتر می توانید زیر سر تان یک عدد بالش قرار دهید. نکته مهم هم این است که اگر سیگار می کشید و احساس تنگی نفس دارید، حتماً باید سیگار را ترک کنید.
تکنیک های صحیح تنفس را می توانید توسط پرستار یا فیزیوتراپ به صورت صحیح یاد بگیرید.

مراجعه به پزشک

مشکل تنگی نفس در برخی موارد می تواند خطرناک و جدی باشد و در این موارد نیاز است از پزشک کمک بگیرید. در صورتی که تنفستان از حالت عادی خارج شود، احساس تنگی و سنگینی در قفسه سینه دارید، هنگام انجام فعالبت، شرایط تنفسی سخت تری پیدا می کنید، احساس دردی دارید که به قسمت بازو، کمر، گردن و فک می رسد، بیش از سه هفته از بروز علائم می گذرد و بهبودی حاصل نشده، ورم قوزک پا و بدتر شدن تنفس به هنگام دراز کشیدن، نیاز است به پزشک مراجعه نمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 25 =


اخبار

سینما و هنر

جهان