ولادیمیر زلنسکی – ادعای شکایت علیه ایران در دادگاه‌های بین‌المللی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۲

تهدید رئیس‌جمهور اوکراین

ولادیمیر زلنسکی ، رئیس‌جمهور اوکراین مدعی شد در صورتی که دولت ایران به تعهدات خود در مورد هواپیمای اوکراینی عمل نکند، مجبوریم به دادگاه‌های بین‌المللی علیه ایران شکایت کنیم. وی گفت: «این موضوع فقط مربوط به جعبه‌های سیاه نیست. آنها چیزهای دیگری نیز قول داده‌اند. ایران به تعهدات خود در مورد عمل نکند، مجبوریم شکایت کنیم». ولادیمیر زلنسکی اعلام کرد که ایران علت تاخیر در ارسال جعبه‌های سیاه را کرونا اعلام کرده است، اما این مشکل نمی‌تواند تا همیشه بماند.

اخیراً نیز معاون بین‌المللی و امور حقوقی وزارت امور خارجه با بیان اینکه تحقیقات سازمان هواپیمایی کشوری از سقوط هواپیمای اوکراینی تقریبا تمام شده است، گفت: «تحقیقات پایان یافته و هیچ ابهامی در این باره وجود ندارد و ما می‌دانیم چه اتفاقی افتاده است. البته یک مرحله از تحقیقات فنی باقی مانده و آن، خوانش جعبه سیاه هواپیماست که انجام نشده اما هر روز و هر ثانیه آمادگی خوانش آن را داریم»

پاسخ وزیر راه به به ادعای نخست وزیر کانادا

نخست‌وزیر کانادا گفت که ایران به زودی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه می‌فرستد. محمد اسلامی ، وزیر راه و شهرسازی از احتمال ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه در صورت ناتوانی اوکراینی ها در بازخوانی آن سخن گفت.محمد اسلامی در واکنش به ادعای نخست وزیر کانادا درباره جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، اظهار کرد: «ملاک عمل برای رسیدگی به سانحه هواپیما انکس ۱۳ ایکائو است که جمهوری اسلامی ایران از لحظه نخست سانحه مطابق این انکس فعالیت کرده است.»

ولادیمیر زلنسکی – ادعای شکایت علیه ایران در دادگاه‌های بین‌المللی

وی افزود: «این یک موضوع فنی بوده نه سیاسی و کمیته بررسی سانحه ترکیبی از هیات ایرانی، طرف اوکراینی به عنوان صاحب شرکت هواپیمایی و همچنین سازنده هواپیما و موتور است». وی تاکید کرد: «درخصوص تحقیقاتی که باید در ایران انجام می‌شد، در این پرونده باید همه ابعاد پرواز مورد مطالعه قرار می‌گرفت تا همه مدارک هواپیما مورد بررسی قرار گیرد.

قطعات هواپیما باید مورد آزمایش قرار می‌گرفت و موضوع مهم این است که در آزمایشگاه‌های مختلف تحقیقات طی سرفصل‌های اساسی مندرج در قوانین ایکائو انجام گرفته است»

وی تصریح کرد: «در این میان موضوع تکمیلی انطباق اطلاعات حافظه جعبه سیاه با این تحقیقات و مدارکی است که در کشور بدست آمده است. بابت این مساله هماهنگی و آمادگی لازم از طرف اوکراینی  اعلام شده است و همچنین در همین زمینه  لابراتور فرانسوی که همیشه طرف همکاری کشورهای گوناگون جهان برای تحقیقات در سوانح بوده و حتی با ایران و اوکراین هم سابقه همکاری داشته و مورد تایید ایکائوست برای این کار اعلام آمادگی کرده است. »

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان