ظریف – خروج ایران از ان‌پی‌تی در صورت ارجاع پرونده هسته‌ای به شورای امنیت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۰۱

تهدید ظریف در جلسه مجلس شورای اسلامی

ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در جلسه شورای اسلامی تهدید کرد در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، «از ان‌پی‌تی خارج می‌شویم».

محمدجواد ظریف روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری مجلس، اظهارات کشورهای اروپایی درباره برجام را فاقد «وجه قانونی» دانست و افزود اگر آنها به «بازی‌های سیاسی» خود ادامه دهند، ایران از «امکانات متعدد» خود استفاده می‌کند. وی مجدداً تاکید نمود که «در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند».

محمدجواد ظریف – وزیر امور خارجه ایران

بیانیه مجلس درباره نوع همکاری با آژانس

ان‌پی‌تی یا پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای پیمانی است که از ۴۹ سال پیش به امضای بسیاری از کشورها رسیده و در مرکز تلاش‌های جهانی برای جلوگیری از اشاعه جنگ‌افزار هسته‌ای و درخواست نابودی زردخانه‌های موجود هسته‌ای قرار دارد.

علی لاریجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی نیز این مورد را  مطرح کرد که اگر اروپا «رفتار غیرعادلانه» درباره اختلافات درباره برجام داشته باشد، ایران «تصمیم جدی» درباره ادامه همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد گرفت. در واقع طبق بیانات لاریجانی، طرح مجلس درباره نوع همکاری با آژانس آماده است.

 برخی نمایندگان مجلس نیز با صدور بیانیه‌ای با «بی‌جان» و «نافرجام» خواندن برجام اعلام کردند که درباره «ماندن و همکاری با آژانس تصمیم «قاطع و انقلابی» خواهند گرفت.در این بیانیه به جزئیات طرح مجلس اشاره نشده ولی محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب تهران در مجلس در گفت و گوی خبری اظهار داشت: «در حال کار کردن روی طرح خروج از ان‌پی‌تی هستیم».

تروئیکای اروپایی عضو توافق هسته‌ای برجام روز سه‌شنبه گذشته، در مورد فعال کردن مکانیسم ماشه علیه تهران هشدار دادند، مکانیسمی که می‌تواند در نهایت باعث اعمال دوباره تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بشود.

ایران از ۱۸ اردیبهشت سال ۹۸، در سالگرد خروج آمریکا از برجام، رسماً کاهش «برخی» تعهداتش در «چارچوب این توافق» را در قالب چند «گام» اعلام کرده بود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 + 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان