جامعه امنیتی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۳۱

جامعه امنیتی از منظر استراتژیک

جامعه امنیتی می‌تواند برخلاف ترجیحات استراتژیک ناشی از فرهنگ استراتژیک غالبش رفتار کند. هنگامی که جوامع امنیتی مسلط یا تحت تأثیر شرایط نامطلوب و یا با توجه به سیاست و استراتژی خارج از کشور موظف باشند که مخالف ارزش‌های فرهنگی رفتار کنند، موفقیت بعید خواهد بود. بعید است که یک جامعه امنیتی بتواند در کارهای ناآشنا عملکرد خوبی داشته باشد

فرهنگ‌های استراتژیک غالب  در روسیه و آلمان

برای مثال آلمانی‌ها و روس‌ها در جنگ دریایی سطحی عملکرد خوبی نداشتند. از این گذشته، فرهنگ‌های استراتژیکی که بر جنگ زمینی تمرکز می‌کنند، فرهنگ هایی هستند که تجربه طولانی و دردناک در اختصاص منابع بسیار بیشتر به اراضی نسبت به امور دریایی تحت فشار داشته‌اند. همچنین دلایل فیزیکی‌ای وجود دارد که جوامع خاص فرهنگ‌های استراتژیک غالب خود را تکامل بخشیده اند. روسیه و آلمان هم از نظر استراتژیک دارای مشکلات مزمنی بوده‌اند که دسترسی به دریای آزاد را تضمین می‌کنند.

تخلف از فرهنگ غالب در جنگ جهانی اول و ویتنام

یک جامعه امنیتی می‌تواند برخلاف ترجیحات استراتژیک ناشی از فرهنگ استراتژیک غالبش رفتار کند. انگلیس و ایالات متحده دقیقاً این کار را انجام دادند، به ترتیب در جنگ جهانی اول و در ویتنام. با وجود پیروزی در جنگ بزرگ، عموم مردم و باور متخصصان نظامی زیادی در سالهای بین جنگ این بودند كه بریتانیا هرگز نباید جنگ جمعی قاره‌ای را آغاز كرد، نوعی منازعه كه عموماً غیر بریتانیایی محسوب می‌شد.

در ویتنام، نیروهای مسلح آمریكا مطابق روش آمریكایی مطابق با فرهنگ غالب استراتژیك آمریكا می‌جنگیدند كه طرفدار جنگ از هر نوع مکانیزه بود، اما آنها جنگی را به راه انداختند كه احتمالاً نمی‌توانستند موفق شوند. تخلف آمریكا از فرهنگ غالب نه در اقدامات منتخب کمیسیون نظامی، بلکه در کاربرد نامناسب استراتژیک آنها نهفته است. با توسل به از آنجایی‌که ایالات متحده نتوانسته برای رسیدن به هدف سیاسی محكم برای روشن كردن هدف سیاسی سالم و پایدار، قدم بردارد، استراتژی شکست خورده است. «درگیری‌ها» نتوانسته «هدف جنگ» را پیش ببرد.

واکنش سیاسی داخلی در مورد ویتنام

سیاستمداران آمریکایی و سربازان آمریکایی به دلیل برپایی جنگ در شرایطی كه به پیروزی منجر نمی‌شده، توسط جامعه آمریكایی سرزنش شده اند، به این دلیل كه بسیاری از افراد غیر آمریكایی نیز چنین اعتقادی داشتند. مجازات سیاسی در وطن و خارج برای شکست استراتژیک، معمول است. هنگامی که این شکست ناشی از برپایی اشکال جنگ تحمیلی مخالف ترجیحات فرهنگی غالب توسط نیروهای مسلح باشد، واکنش سیاسی داخلی بسیار شدید و طولانی است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0