جایگاه ابن عربی در علم تصوف

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۰۵

مختصری از زندگینامه ابن عربی

ابن عربی در هفدهم رجب ۵۶۰ بیست و هشتم ژوییه ۱۱۶۵ در شهر مرسیه،واقع در جنوب شرقی اسپانیا به دنیا آمد. او متعلق به خانواده ای بود که به زهد و تقوی اشتهار داشت. پدر وی نیز از صوفیان بنامی بودند. ابن عربی پس از آنکه اشبیلیه را اقامتگاه دایمی خود قرار داد ،  در شهر دمشق رحل اقامت افکند  تا اینکه در ۲۸ ماه ربیع الثانی سال ۶۳۸ هفدهم نوامبر ۱۲۴۰ دار فانی را وداع گفت . جسد او را در جبل قاسیون در مقبره قاضی محی الدین بن الذکی به خاک سپرده اند.

ویژگی های شخصیتی 

محی الدین بی تردید نابغه بزرگی بوده است او در ابعاد مختلف ، استعداد نبوغ آمیز داشته : زمان شناسی ، بلند پروازی و آرمان خواهی ، محی الدین تصمیم داشت تا جایی که می تواند به مقام بالایی در میان جامعه اسلامی برسد . از گزارشهای مختصری که در مورد زندگی او آمده است بر می آید که او را از آغاز جوانی در صدد درخشیدن و رسیدن به مقامات بالا بوده است.

طریقت و شخصیت 

ابن عربی همانند دیگر از صوفیان طرفدار « مذهب عشق » است تا آنجا که به او مربوط می شود این مذهب را هم در مسجد میتوان یافت و هم در کلیسا ( همه خانه عشق است چه مسجد، چه کنشت). حقیقت اصالت عشق ورزی در مذهب ابن عربی دارای چنان اهمیتی است که چه بسا بتوان بسیاری از امهات مسایل او را فروعی از این مساله شمرد . اصل مهمی چونان « اتحاد ادیان » که ضرورتاً مسلتزم « تساهل مداری دینی » است از بنیان های تفکر ابن عربی در گفت و گو و تفاهم میان فرهنگها به حساب می آید .

روش تفکر و سبک بیان

وقتی آثارش را می خوانیم ، صرف نظر از اینکه این اثار دشواری خاص خود را دارد، به طور مداوم با یک سلسله رویکرد ها در کتب مواجه می شویم . یکی اینکه باب تاویل و تاویلاتی که به هیچ محملی قابل پذیرش نیست بسیار گشاده است.مثل تاویل آیات قرآن، اقوال و احادیث و حتی سخنان پیشین که با هیچ استدلالی قابل توجیه نیست. از نظر ابن عربی هر معنی که بخواهید می توان از آیه قرآن استخراج کرد که در شرایط مختلف  بسته به نیاز خود این کار را انجام داده است.

جایگاه وی در تاریخ تصوف

تاثیر ابن عربی از اندلس تا اندونزی تمام مناطق جهان اسلام را همواره در بر گرفته است . این تاثیر در بعضی مواقع از دایره تصرف فراتر رفته و تا محافل کلامی و فلسفی نیز امتداد یافته است و حتی در محیط زندگی  شیعیان که عقایدشان دارای ساختاری محکم و قطعی است مقاومت ها را از میان برداشته و در بعدی وسیع موثر واقع شده است تاثیر ابن عربی بر ادبیات صوفیانه بسیار عمیق ، گسترده و عام است.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 − 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان