جنگل‌های توسکستان – جنگل‌های توسکستان همچنان در آتش می‌سوزد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۱۷

آتش سوزی در مناطق جنگلی استان گلستان

آتش در جنگل‌های توسکستان همچنان شعله‌ور است و یکی پس از دیگری درختانی را که هرکدام صدها سال عمر کرده‌اند تبدیل به خاکستر می‌کند.  آتش سوزی از شامگاه یکشنبه ۱۱ آبان آغاز شده و با وجود تلاش های صورت گرفته تا کنون مهار آتش به صورت کامل انجام نشده است.

از نخستین ساعات شامگاه چهارشنبه با وزش باد و سقوط تنه های نیم سوز به سمت اعماق دره در نواحی پی‌قلعه و تخته کچه گستره آتش سوزی در حال گسترش بود و همچنان تلاش ها برای مهار آتش ادامه دارد.

دشواری در دسترسی به محل وقوع آتش، کار اعزام نیرو و تجهیزات را مشکل کرده و همین عامل از دلایل طولانی شدن روند خاموش کردن آتش به شمار می رود. به دلیل سخت گذر بودن و وجود صخره‌های متعدد، امکان تردد خودرو در مناطق دچار حریق وجود ندارد و نیازهای غذایی و آب نیروهای عملیاتی توسط کوهنوردان حرفه ای منتقل می شود.

این جنگل‌های با ارزش در شمال ایران از آستارا در گیلان تا گلیداغ در شرق گلستان به طول ۸۰۰ کیلومتر و با عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر گسترده است. جنگل‌های گلستان به طول ۲۶۰ کیلومتر از گلوگاه در شرق مازندران آغاز شده و تا روستای گلیداغ شهرستان مراوه‌تپه در منتهی الیه شرق استان گلستان ادامه دارد.

در چند سال اخیر با فرارسیدن پاییز بخشی از عرصه‌های جنگلی استان گلستان هم در آتش می‌سوزد. آبان و آذرماه، طبق گفته کارشناسان حوزه منابع طبیعی، ماه‌های بحرانی جنگل‌های استان گلستان است. کاهش بارش‌ها و رطوبت هوا، تداوم گرما و خشکی، وزش باد؛ عرصه‌های جنگلی گلستان را مانند انبار باروت کرده که کمترین سهل انگاری، آتش به جان این مناطق می‌اندازد. آتشی که در برخی موارد ساعت‌ها و روزها طول می‌کشد.

 طولانی شدن مهار آتش در جنگل‌های توسکستان

صخره ای بودن این محدوده جنگلی و دشواری در دسترسی به آن، یکی از عوامل طولانی شدن روند خاموشی این بخش از جنگل هیرکانی است. سید ابولفضل موسوی از علاقه‌مندان منابع طبیعی شهر جلین از آغازساعات وقوع حادثه در روز یکشنبه تاکنون در جنگل توسکستان حضور دارد معتقد است که یکی از دلایل طولانی شدن عملیات خاموش کردن آتش این عرصه، کمبود تجهیزاتی مانند بیل، شن کش و چنگه است.

وی گفت: در این گونه عملیات ها که دسترسی به برخی مناطق به شناخت بالا از محیط احتیاج دارد باید از نیروهای بومی و محلی منطقه استفاده شود تا سرعت انتقال تجهیزات تا حد ممکن افزایش یابد.

جنگل‌های توسکستان – جنگل‌های توسکستان همچنان در آتش می‌سوزد

در چهارمین شب وقوع آتش در جنگل توسکستان، نیروهای عملیاتی و بسیج مردمی همچنان به خاموش کردن آتش مشغول بودند.با وجود حضور چند بالگرد برای اعزام نیرو، شرایط جوی نامناسب موجب تاخیر در اجرای عملیات ها و لغو چند پرواز شد.

چندین گروه امدادی محیط زیست و منابع طبیعی با پیمودن مسیر چند ساعته خود را به منطقه محل وقوع آتش رسانده و در کمک به دیگر نیروهای حاضر در مناطقه برای خاموش کردن آتش کوتاهی نکردند.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان گفت که عمده مهار آتش در این منطقه سخت گذر بوسیله بالگرد آب پاش صورت گرفته است. ابوطالب قزلسفلو افزود: علاوه بر استفاده از بالگرد، حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای عملیاتی، امدادی و مردمی در منطقه مستقر بوده و در خاموش کردن آتش مشارکت دارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 + 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0