جنگل‌های هیرکانی – جنگل‌های سرخدار میراث کهن ایران زمین

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۲۸

بازمانده‌ای از عصر یخبندان

جنگل‌های هیرکانی با عنوان های پیرترین جنگل دنیا، یادگاری از اولین دوره جنگل روی زمین یا بازمانده‌ای از عصر یخبندان شناخته می شوند.جنگل‌های سرخدار میراث کهن ایران زمین هستند، درختانی بادوام و همیشه سبز متعلق به دوران سوم زمین شناسی و قبل از عصر یخبندان است که ثابت شده ۱۹۰ میلیون سال بر روی زمین دوام آورده‌اند. درخت سرخداربه عنوان  گونه اعجاب انگیز و کهنسال در جهان هم خاصیت سمی دارد و هم دارویی! این درختان سوزنی بومی غرب، مرکز و جنوب اروپا، شمال غربی آفریقا، جنوب غربی آسیا و شمال ایران می باشند.

پوست تنه این درخت سرخ است و به همین علت چنین نامی را برای آن انتخاب کرده‌اند. چوب درون آن نیز به رنگ قرمز شاه بلوطی، قهوه ‌ای روشن و چوب بیرونی گاهی متمایل به زرد است. برگ های سوزنی آن نیز در مقابل حشرات بسیار مقاومند. جنگل‌های سرخدار در ارتفاعات گرگان، جنگل‌‌های نهارخوران تا جنگل‌‌های سوادکوه و در دره‌‌ها و پرتگاه‌‌های گیلان، مازندران و گرگان همراه با سایر گونه‌‌های جنگلی یافت می‌‌شوند.مهم‌ترین رویشـگاه طبیعی جنگل سـرخدار در ایـران در دره زرین‌گل شهرسـتان علی آباد کتول، اسـتان گلستان قرار دارد. سرخدار در زمین‌‌های سنگلاخی و پرشیب که به خوبی زهکشی شده و موادآلی بالا داشته باشد، می ‌روید.

جنگل‌های هیرکانی – جنگل‌های سرخدار میراث کهن ایران زمین

درختان در حال انقراض جنگل‌های هیرکانی

سرخدارها معمولا بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ سال عمر می‌کنند اما برخی گونه‌ها می‌توانند بیشتر هم عمر کنند. درخت سرخدار در زمره درختان نادر و در حال انقراض جنگل های هیرکانی شمال قرار دارد. این گونه درختی که از آن به یاقوت جنگل های شمال یاد می شود، درکوهستان افراتخته علی آباد کتول است  این گونه درخت به کندی رشد می کند و  هر ۱۰ سال یک سانتی متر بر قطر این درخت اضافه می شود.

در این درخت ماده ای سمی به نام تاکسین یا توکسین وجود دارد که انسان های نخستین از برگ آن نوعی سم مخصوص می ساختند. در حال حاضر از این ماده داروهایی برای درمان سرطان سینه و پروستات ساخته می شود. سرخدار  متعلق به خانواده Taxaceae بوده که جزو بازدانگان همیشه سبز بدون مجاری رزین است. این گونه در اکثر کشورهای اروپای معتدله تا عرض ۶۳ درجه در شمال و تا استونی و روسیه سفید در شرق، غرب آسیا  جنگل های قفقاز و هیرکانی و شمال آفریقا گسترش یافته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 + 20 =


اخبار

سینما و هنر

جهان