جنگ‌های کوچک و دیگر خشونت‌های وحشیانه

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۸

جنگ‌های کوچک

جنگ‌های کوچک و بحث در خصوص آن دیگر خشونت‌های وحشیانه را شامل میشود. در خصوص جنگ‌ها و دیگر اشکال خشونت هرگونه  تهدید یا استفاده از زور در همه درگیری‌ها به جز درگیری‌هایی است که بین واحدهای نظامی منظم وجود دارد. از جنگ انقلابی گرفته تا تروریسم، از انجام جنگ‌های کوچک امپراتوری‌ها تا جنگ‌های آزادی ملی، هرگونه تهدید یا استفاده از زور برای اهداف سیاسی، برای این بحث قابل توجه است.

 اصطلاح جنگ‌های کوچک از منظر چارلز ای. کالول

جنگ‌های کوچک اصطلاحی است به مفهوم آنچه که توسط چارلز ای. کالول در قرن پیش بیان شده است. وی می‌نویسد: «چنین جنگ‌هایی همه جنگ‌ها را دربر می‌گیرد؛ به جز مواردی است که هر دو طرف مقابل از نیروهای منظم تشکیل شده باشند» جنگ كوچك با اين تعريف، لزوما به معنای جنگ در مقياس كوچك نیست.

جنگ‌ و دیگر خشونت‌های وحشیانه

ویژگی این جنگ‌ها و دیگر خشونت‌های وحشیانه می‌تواند به همان‌اندازه از جنگ منظم معاصر، با جنگ عادی متفاوت باشد، مثلاً جنگ سال ۱۹۱۴، متفاوت از ویژگی جنگ در ۱۹۱۸، ۱۹۴۵ یا حتی ۱۹۹۱ است. استراتژی و جنگ ماهیت خود را در بین دوره‌های مختلف تاریخی تغییر نمی‌دهد.

بنابراین این جنگ‌های نامنظم، اشکال دیگر سازمان‌یافته (یا با توجه به نسبیت کیفیت نیمه سازمان یافته) خشونت هستند، و جنگ منظم باید بتواند در همان چارچوب و مفهوم، تجزیه و تحلیل شود.

جنگ‌های چریکی

جنگ‌های چریکی، احتمالاً ماندگارترین اثری است که از این رفتار خشونت آمیز  برای ایجاد نیروهای عملیات ویژه مستقر دائمی در طول تاریخ، باقی مانده است. تاکتیک‌های چریکی به ‌اندازه تاریخ استراتژیک، قدیمی هستند؛ برخلاف نیروهای عملیات ویژه، که از ابداعات قرن بیستم هستند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان