• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • جنگ مطلق – پیوند مفهومی جنگ مادام العمر با تمایل به خشونت مطلق

جنگ مطلق – پیوند مفهومی جنگ مادام العمر با تمایل به خشونت مطلق

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۱۰

جنگ مطلق از منظر کلاوزویتس

جنگ مطلق از متظر برخی تئوری پردازان فرمولی است که فقط در اواخر توسعه در جنگ اعمال شده است.  جنگ مطلق به وضوح دیدگاه كلاوزویتس را نشان می‌دهد  جنگی كه اخیراً توسط فرانسوی‌ها، یعنی كشورهای مسلح در جنگ برپا شد، بیشتر از همه شبیه گرایش به «خشونت مطلق» داشت كه همان مظهر جنگ است. علاوه بر این، کلاوزویتس بی درنگ ادعا می‌کند که جنگ‌ها در آینده دیگر به احتمال زیاد چنین ویژگی یادمانی‌ای را ندارند تا بتوانند به شکل «محدود» نخستین خود بازگردند. اتفاقی که افتاده این بود که كلاوزویتس در اواخر (اواسط دهه ۱۸۲۰) پیوند شاتگان به عنوان ضرورتی میان جنگ و نبرد مادام العمر با تمایل به خشونت مطلق برقرار کرد.

نظریه عمومی دوجانبه کلاوزویتس جنگ مطلق و محدود

اهداف محدود در جنگ  باید بر سبک جنگ موردنظر حاکم باشد. اگرچه كلاوزویتس در شناخت موازی جنگ مطلق و واقعی یا محدود مشکل داشت، توضیحات وی در مورد روابط این دو روشن است، با این وجود پیوند مفهومی از نوع خرسند آن است. تاریخ استراتژیک دو قرن گذشته این گزاره را تأیید می‌کند که نظریه عمومی دوجانبه کلوزوویتس در مورد جنگ مطلق و محدود در عمل بسیار بهتر از آنچه پیش بینی کرده بود عمل می‌کند. ترس از افزایش شدت و وسعت کاربرد هسته‌ای که در تئوری سازی عصر هسته‌ای درباره جنگ محدود به وجود آمده، تصویر کاملی از رابطه ناسازگارانه‌ای است که در نوشته‌های کلاوزویتس بین مفهوم واقعی و ظاهراً ایده آل یافت می‌شود، که در واقع تمایل به دنیای واقعی به جنگ مطلق است.

نبرد مادام العمر کلاوزویتس

هنگامی که به نظر می‌رسد جنگ بسیار واقعی، هرچند تنها بالقوه، است جنگ به حد مطلق خشونت نزدیک می‌شود – مسلماً شرایط استراتژیک شرق و غرب اواخر دهه ۵۰ و بعد از آن – نظریه پردازان و سیاستگذاران در جنگ را کاوش می‌کنند تا آنچه را نیاز دارند از نوشته‌های کلاوزویتس بیابند . یعنی کلاوزویتس واقعی، یعنی جنگ محدود، و جنگ به عنوان یک ابزار سیاسی. استراتژیست‌های نئو کلاوزویتسی، به عنوان منتقدین، برخی از نظریه پردازان استراتژیک عصر هسته ای را با انتخاب بزرگ برای نادیده گرفتن جنبه تاریک تر در جنگ که بیانگر “نبرد مادام العمر کلاوزویتس است کسی که در مبارزه مظهر جنگ را می‌دید.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 23 =


اخبار

سینما و هنر

جهان