جهانی شدن در خاورمیانه

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۳

جهانی شدن

جهانی شدن اصطلاحی است که از دهه ۱۹۶۰ وارد فرهنگ لغات اکسفورد شد. این اصطلاح در فرهنگ لغات اکسفورد به عنوان فرآیندی اقتصادی شناخته شد. فرآیندی که در آن به تدریج پدیده ها و روابط اقتصادی جنبه جهانی می یابند. این فرایند در دهه‌های بعد به بخش های دیگر نیز تسری یافت.

سال های پایانیقرن بیستم با بحث­ های تنش زا پیرامون جهانی شدن همراه بود هر چند معنا و مفهوم این واژه هنوز چندان روشن نیست. به طور کلی فرآیند مذکور  به معنای رشد سریع پیوند های بین‌المللی و منطقه ای است که تأثیر و تأثر فرآیندها و نیروهای بین‌المللی پیامد آن است.

مفهوم جهانی شدن

از جمله علل دشواری در شناخت مفهوم جهان شدن چند وجهی بودن پدیده مذکور است. مالکوم واترز پدیده مذکور را در سه بعد مختلف مورد تحلیل قرار می دهد. از نظر وی روابط اجتماعی انسان و مبادلات بشری به طور کلی به سه بخش تقسیم می شود که ماهیت زندگی بشر را تغییر داده است:

  • اقتصاد تولید
  • سیاست و امنیت
  • روابط نمادین در حوزه فرهنگ و اندیشه

پدیده جهانی شدن در کشورهای خاورمیانه

در کشورهای خاورمیانه نیز روند رو به گسترش جهانی شدن سبب شد تا این کشورها در جهت ادغام در اقتصاد جهانی و جذب سرمایه گذاری های خارجی ناچار به گشودن درهای خود به سوی اقتصاد جهانی و کشورهای غربی شوند. باز شدن درها و گسترش ارتباطات به خصوص داز دهه ۱۹۸۰ سبب ورود هجمه­های فرهنگی دیگر کشورها، گرایشات دموکراتیزاسیون خواص، آزادی سیاسی و اجتماعی، بالا رفتن سطح دانش و آگاهی شهروندان و مسائلی از این دست شود.

ساختار کهنه و پوسیده سیاسی و اقتصادی این کشورها اگرچه در ابتدا در مقابل این موج جدید دموکراسی خواهی و مدرن سازی مقاومت کرد اما در نهایت به سرنوشت محتوم خود یعنی شکست در مقابل آن دچار شد و جنبش های جدید خاورمیانه در واقع واکنشی بود نسبت به همین ورود جریانات فکری جدید که در جریان پدیده جهانگرایی به وجود آمده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان