حادثه ساختمانی بار دیگر قربانی گرفت

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۹

حادثه ساختمانی در خیابان ظفر

حادثه ساختمانی در شمال تهران متاسفانه جان تعدادی کارگر ساختمانی را گرفت. در پی ریزش یک ساختمان قدیمی که در حال آوار برداری بود، یک کارگر مجروح و سه کارگر جان خود را از دست دادند.

به گزارش سازمان آتشنشانی تهران پنجشنبه شب کارگران درحال تخریب بنایی قدیمی در خیابان ظفر تهران بودند که ناگهان این بنا ریز میکند. حضور به موقع ماموران آتش نشانی در محل حادثه و با اوار برداری اولیه توانستند یکی از کارگران را نجات دهند.

کارگر نجات یافته مدعی بود که جز وی سه نفر دیگر نیز در زیر آوار مانده اند، این ادعا سبب شد تا ماموران زحمت کش آتش نشانی با تلاش شبانه و در نزدیکی های صبح یکی از اجساد کارگران را بیابند. با ادامه آوار برداری جسد دو تن دیگر نیز یافت شد.

هنوز هیچ واکنشی از هیچ مسئولی در این رابطه نشان داده نشده است. پیش از این نیز حوادثی از این دست افاقات که سبب خسارات جانی و مالی فراوانی شده بود، به خصوص در بحث گودبرداری های عمیق رخ داده بود.

نظر کارشناس

در پروژه های عمرانی ایمنی حرف اول را میزند، چراکه وقوع چنین حوادثی علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن زندگی افراد مسدوم شده و یا فوت شده درصورت وقوع چنین اتفاقاتی کارفرما و مهندسین ناظر نیز درگیر خواهند شد که در برخی موارد به جرایم سنگین ناظر ساختمان منجر می شود.

کارفرمایان و مهندسین محترم باید توجه داشته باشند، پیش از آغاز هر نوع عملیات ساختمانی اقدامات لازم برای ایجاد محیطی ایمن برای کار را فراهم آورند. ناظرین حتما پیش از اغاز هرنوع عملیات بیمه پروژه را چک کنند و حتما از کامل بودن آن اطمینان حاصل نمایند.

اکثر کارفرمایان برای صرفه جویی در هزینه، بیمه ساختمان را به صورت ناقص انجام می دهند. همچنین استفاده از کارگرهای غیر ایرانی که جواز کار ندارند نیز از جمله مواردی هست که می تواند پروژه را دچار مشکل کند.

با اینحال با توجه به نکات ذکر شده، امروزه در کلانشهرهایی همچون تهران ملاحظه می گردد که شهرداری به صورت مستقیم برای پروژه های عمرانی ناظر تعیین می نماید و عملا نقش کنترلی نظام مهندسی نادیده گرفته می شود. باید دید وقوع چنین مواردی چه تاثیر بر روند معرفی ناظرین خواهد داشت.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان