خسرو انوشیروان – حذف نام پادشاه نامدار ساسانی از کتاب فارسی سوم دبستان !

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۲۶
حذف نام خسرو انوشیروان - حذف نام پادشاه نامدار ساسانی از کتاب فارسی سوم دبستان !

حذف آگاهانه نام پادشاه نامدار ساسانی در کتاب فارسی

حذف نام خسرو انوشیروان از کتاب فارسی سوم دبستان اقدام عجیبی است که حتی در شبکه های اجتماعی با واکنش جدی مواجه نشد. در کتاب فارسی سوم دبستان، آگاهانه، نام خسرو انوشیروان، پادشاه نامدار ساسانی، که نماد خردمندی و دادگستری در تاریخ پیش و پس از اسلام است زدوده شده و به جای نام ایشان نام «فرمانروا» گذاشته شده است.

این موضوع نشان‌ می دهد که  مسئولیت و وظیفه‌ی سنگینی بر دوش پدران و مادران ایرانی در شناساندن هویت و تاریخ ایران به نسل آینده‌ی ایران‌زمین است. به عبارت دیگر بر پدران و مادران ایرانی لازم است که ابتدا، خود، با تاریخ و فرهنگ ایران آشنا شوند و سپس آن را به فرزندانشان هم بیاموزند. اگر ایرانیان می‌خواهند نسل آینده‌ی ایران خودباخته و سردرگم و بی‌هویت نباشد، چاره‌ای جز این ندارند که بر خود متکی باشند.

 داستان خسرو انوشیروان 

این داستان را دانشمندانی بسیار، از جمله خواجه نظام‌المک، نقل کرده‌اند. در سیرالملوکِ (سیاست‌نامه‌ی) خواجه نظام‌الملک (تصحیحِ دارک، صص ۱۷۵ و ۱۷۶) این داستان چنین آمده است:

«روزى «نوشيروان» برنشسته بود و با خاصگيان بشكار مى‏رفت و بر كنار ديهى گذر كرد. پيرى را ديد نود ساله گوز (گردو) در زمين مى‏نشاند. نوشيروان را عجب آمد از بهر آن‏كه ده سال و بيست سال ببايد تا گوز كشته بردهد. گفت «اى پير جوز مى‏كارى؟» گفت «آرى خدايگان.» گفت «چندان زنده باشى كه برش بخورى؟» گفت «كشتند و خورديم، كاريم و خورند.» نوشيروان را خوش آمد، گفت «زه» (آفرین).

حذف نام خسرو انوشیروان - حذف نام پادشاه نامدار ساسانی از کتاب فارسی سوم دبستان !

حذف نام خسرو انوشیروان – حذف نام پادشاه نامدار ساسانی از کتاب فارسی سوم دبستان !

در وقت خزينه‏دار هزار دينار بدين پير داد. پير گفت «اى خدايگان هيچ كس بر اين گوز زودتر از بنده نخورد.» گفت «چگونه؟» پير گفت «اگر من گوز نكشتمى و خدايگان اينجا گذر نكردى و از بنده چنانكه پرسيد نپرسيدى و بنده آن جواب ندادى من اين هزار درم از كجا يافتمى؟» نوشيروان گفت «زهازه» (دوچندان ‌آفرین). خزينه‏دار دو هزار دينار ديگر بدو داد از بهر آن‏كه دوباره زه بر زفان (زبان) او برفت.»

حذف نام خسرو انوشیروان از کتاب فارسی سوم دبستان که حتی در شبکه های اجتماعی با واکنش جدی مواجه نشد، حاکی از آن است که حرکت سازماندهی شده‌ای برای تحریف هویت تاریخی ایرانیان در جریان است، آن هم درست در زمانه‌ای که تجزیه طلبان آشکارا نفوذ خود را در بخش‌های مهم تصمیم گیری به رخ می‌کشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 + 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان