حذف چهار صفر از پول ملی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۲
حذف چهار صفر از پول ملی ، واحد پول خرد ، پارسه ، حجم بالای اسکناس‌

مرداد ماه سال جاری طرح «حذف چهار صفر از پول ملی» توسط روحانی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

رئیس جمهور طرح «حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ملی» را با قید یک فوریت برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد. ضمن این طرح؛ واحد پول کشور به ريال پارسه تغيير پیدا کرده است.

طبق این طرح هر هزار تومان جدید برابر ۱۰۰۰۰ ریال فعلی و ۱۰۰ ریال پارسه خواهد بود. بنابراین پارسه واحد پول خرد جدید قلمداد می شود

عاملی که دولت را تشویق به مصوب کردن این طرح کرده، حفظ کارایی پول ملی، سهولت و دوباره به دست آوردن نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی و هماهنگی با آنچه در فرهنگ و عرف جامعه درباره واحد پول ملی رواج یافته، بوده است.

افزایش تورم و پایین آمدن ارزش پول ملی مشکلات فراوانی در انتقال پول به وجود آورده است. نمونه آن حجم بالای اسکناس‌های در گردش و استفاده از ارقام بزرگ در دادوستد روزمره و مشکلات محاسبه آنهاست.

حالا دیگر سکه‌ها کمتر به درد می‌خورند و به طور کلی از جریان معامله پول حذف شده‌اند.

مطمئنا دور از ذهنتان است، ولی ما یک واحد پول خرد داریم که شاید اسمش را هم نشنیده باشید و آن دینار ایران است که به کلی از یاد رفته است.

عده‌ای از کارشناسان اقتصادی معتقدند این کار نتیجه مثبتی ندارد، بلکه بیشتر منجر به بالارفتن هزینه برای جایگزینی اسکناس‌ها خواهد شد.

سرپرست سابق وزارت اقتصاد و امور دارایی دراین‌باره میگوید:‌ «با حذف صفر هیچ اتفاقی در اقتصاد کشور رخ نمی‌دهد زیرا این کار فقط امری حسابداری محسوب می‌شود. ضمن اینکه برای جایگزین شدن با اسکناس‌های جدید، هزینه بسیار بالایی به جامعه تحمیل خواهد شد.»

وی حذف صفر از پول ملی را کار بیهوده ای دانسته و تأکید دارد: «با توجه به وجود ابزارهای الکترونیکی پرداخت و کارت‌های اعتباری این کار هیچ کمکی به اقتصاد نمی‌کند. اگر هیئت دولت وقت خود را به‌جای صرف در مسائل پوچ این‌چنینی به مهار تورم، کاهش نرخ ارز و افزایش ارزش پول ملی، کاهش قیمت مسکن، توزیع متعادل درآمد و اصلاح سیستم بانکی که باعث ایجاد شکاف طبقاتی و تورم در جامعه شده، اختصاص می‌داد امروز وضعیت کشور به‌مراتب بهتر از وضعیت فعلی بود.»

 آخرین خبرها حاکی از آن است که عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی جناب آقای یوسف نژاد گفت: فعلا شرایط حذف چهار صفر از پول ملی کشور فراهم نیست. و از لحاظ زمانی شرایط مساعدی برای حذف چهار صفر از پول رایج کشور وجود ندارد.

و حسینی شاهرودی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این موضوع که حذف چهار صفر از پول ملی کشور بهبودی در حوزه اقتصادی نخواهد داشت؛ گفت: احتمالا مجلس به طرح دولت برای حذف چهار صفر از پول ملی کشور رای ندهد.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 25 =


اخبار

سینما و هنر

جهان