حسن محجوب – ناشر و پژوهشگر برگزیده کشور در ۱۰۲ سالگی درگذشت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۱۳
حسن محجوب - ناشر و پژوهشگر برگزیده کشور در ۱۰۲ سالگی درگذشت

 حسن محجوب درگذشت

حسن محجوب مدیر شرکت سهامی انتشار و ناشر برگزیده کشور، مورخ ۱۲ بهمن ماه ۹۹ در ۱۰۲ سالگی از دنیا رفت. حسن محجوب متولد ۵ تیرماه ۱۳۰۷ در تهران و دانش‌آموخته مقطع فوق لیسانس رشتۀ فرهنگ و تمدن اسلامی از دانشکدۀ الهیات دانشگاه تهران بود.

محجوب  در سال ۱۳۸۲ به عنوان خادم برگزیده نشر از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده و در سال ۱۳۹۴ به عنوان پیشکسوت صنعت نشر از او تقدیر شد. وی برادر مرحوم محمدجعفر محجوب، از بهترین استادان ادبیات ایران بود.

حسن محجوب - ناشر و پژوهشگر برگزیده کشور در ۱۰۲ سالگی درگذشت

حسن محجوب – ناشر و پژوهشگر برگزیده کشور در ۱۰۲ سالگی درگذشت

 محجوب از سال ۱۳۳۵ وارد کارهای انتشاراتی شد و پس از تاسیس شرکت سهامی انتشار، بعد از یک دوره مدیریت مهدی سحابی تاامروز مدیرعامل این موسسه مشهور انتشاراتی بوده است.

وی در سال ۱۳۳۷ به همراه کاظم یزدی، یدالله سحابی، آیت‌الله طالقانی، شهید مطهری و مهندس بازرگان شرکت انتشارات را تاسیس کرد.

در طول سال های فعالیت خود در شرکت سهامی انتشار موفقیت های زیادی کسب کرد و تا به امروز بیش از ۱۷۰۰ عنوان کتاب از نویسندگان و مترجمان مطرح کشور به چاپ رسانده است.

وی در سال ۱۳۸۲ به عنوان خادم برگزیده نشر از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده و در سال ۱۳۹۴ به عنوان پیشکسوت صنعت نشر از او تقدیر شد.

گفتگوی حسن محجوب و دکتر شفیعی کدکنی

این دیدار در عصر پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ در شب استاد حسن محجوب که به همت مجله بخارا و باهمکاری کانون زبان پارسی و شرکت انتشار برگزار شده بود، انجام شده است.

وی صبح روز شنبه مورخ ۱۲ بهمن ماه ۹۹ بر اثر کهولت سن درگذشت. روحش شاد و یادش گرامی.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
2 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان