حسین شریعتمداری – مدیر مسئول روزنامه کیهان از آیت الله سیستانی عذرخواهی کرد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۰۸

خطای ناخواسته در مورد آیت الله سیستانی

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی از آیت الله سیستانی مرجع بزرگ شیعیان عراق به خاطر انتقاد چند روز پیش خود از ایشان عذرخواهی کرد. شریعتمداری نوشت:  «برداشت اینجانب از نظر حضرت آیت‌الله سیستانی با آنچه ایشان فرموده بودند همخوانی نداشته است که به خاطر این خطای ناخواسته از محضر معظم له پوزش می‌خواهم و امید آن که عذر تقصیر اینجانب را بپذیرند.».

وی با اشاره به واکنش مقامات عراقی به یادداشتش و محکوم کردن آن نوشت: «اعتراض حضرات را می‌پذیرم و جائی برای خُرده گیری نمی‌بینم ولی آنچه در این میان حائز اهمیت است و درخور تقدیر، اتحاد و یکپارچگی مسئولان محترم عراق در دفاع از مرجعیت و حمایت از معظم له است که به یقین، برای مردم شریف عراق امید آفرین و برای دشمنان اسلام نا امید کننده و رنج آور خواهد بود و از این روی بایسته شکر.» شریعتمداری با اشاره به ناروا بودن برخی انتقادات نوشت: «چرا که تواضع نسبت به ساحت حضرت آیت الله سیستانی و عرض ادب و ابراز ارادت به ایشان در سطر سطرِ یادداشت یاد شده موج می‌زند و اینجانب به باور قلبی و نه تشریفات ظاهری، از جایگاه برجسته و قابل تقدیر و احترام ایشان یاد کرده ام.»

انتقاد حسین شریعتمداری از آیت الله سیستانی

اخیراً مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی از سخنان آیت الله سیستانی در دیدار با نماینده ویژه سازمان ملل به شدت انتقاد کرده بود که همان روز مشخص شد برداشت شریعتمداری از سخنان ایشان اشتباه بوده است. شریعتمداری نوشته بود: «حضرت آیت‌الله سیستانی (دام عزّه) در این دیدار از نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل خواستند که انتخابات پارلمانی عراق تحت نظارت نمایندگانی از سازمان ملل متحد انجام پذیرد! که با عرض پوزش باید به محضر ایشان عرضه داشت این درخواست اولاً؛ دون شأن و جایگاه برجسته و قابل احترام حضرت آیت‌الله سیستانی است. در واقع این سازمان ملل است که برای توجیه صلاحیت خود به تائید حضرت ایشان نیاز دارد.»

هماهنگی نظارت با ضوابط سازمان ملل

آیت الله سیستانی در دیدار با نماینده سازمان ملل درباره برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی گفته بود:باید در مراحل مختلف برگزاری آن، روند شفافیت مراعات شود و نظارت بر آن به صورت جدی و با هماهنگی بخش مربوطه در هیئت سازمان ملل متحد صورت گیرد.

حسین شریعتمداری – مدیر مسئول روزنامه کیهان از آیت الله سیستانی عذرخواهی کرد

تفسیر های صورت گرفته از سخنرانی آیت الله سیستانی “از نظارت بر انتخابات توسط سازمان ملل سخن نمی‌گوید بلکه از هماهنگی نظارت با ضوابط سازمان ملل سخن می‌گوید، ومعنای آن اینست که نظارت صرفا از سوی عراقی‌ها صورت گیرد، ولی ویژگی اشخاص ناظر وضوابط اعمال شده در اجرای انتخابات با ضوابط سازمان ملل همخوان باشد.

بازتاب انتقاد شریعتمداری در عراق

یادداشت مدیرمسئول کیهان بازتاب وسیعی در عراق داشت و مقامات ارشد این کشور آن را محکوم کردند. رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس دستگاه قضائی، رئیس مجلس، نوری مالکی، حیدر العبادی و … با صدر بیانیه‌های جداگانه به حمایت از حضرت آیت الله سیستانی برخاستند. پس لرزه‌های یادداشت شریعتمداری آنقدر بود که وزارت خارجه ایران اعلام کرد که موضع مطرح شده ربطی به ارکان نظام ندارد. سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما برای مرجعیت احترام ویژه‌ای قائل هستیم و طبیعی است که تحمل نمی‌کنیم که به جایگاه مرجعیت خدشه ای وارد و به این جایگاه تخطی شود.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه نیز با انتشار توئیتی به زبان عربی نوشت: «حضرت آیت الله سیستانی دژ مستحکم عراق و محور امنیت منطقه و ذخیره جهان اسلام است. وی افزود: ایران از نقش معظم له در بازیابی امنیت در عراق و استقرار آن و صیانت از سیادت عراق و وحدت سرزمینی این کشور و رهایی از نیروهای اشغالگر و برساختن عراق حدید بنا بر خواسته ملت کشور برادر عراق تقدیر می کند.

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان