خانه پرویز مشکاتیان – تخریب خانه استاد موسیقی بدون اطلاع سازمان میراث فرهنگی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۸
خانه پرویز مشکاتیان – تخریب خانه استاد موسیقی بدون اطلاع سازمان میراث فرهنگی

تخریب خانه استاد موسیقی

خانه پرویز مشکاتیان که او را به عنوان پدر سنتور ایران می شناسیم قرار بود تبدیل به موزه موسیقی شهرستان نیشابور شود. اما این خانه تخریب شده است. متاسفانه ماک این خانه بدون اطلاع از سازمان میراث فرهنگی اقدام به تخریب نموده است. این در حالی است که اداره میراث فرهنگی نیشابور مراحل پایانی ثبت ملی این خانه را طی می کرد. این موضوع به مالک نیز اطلاع داده شده بوده اما اینطور که معلوم است این خبر تنها سرعت عمل مالک را برای تخریب بالا برده است.
این خانه تاریخی، معماری خاصی نداشت اما از نظر شخصیت استاد مشکاتیان و جایگاه وی ارزش فرهنگی داشت که می‌توانست به موزه تبدیل شود.


واکنش هنرمندان به تخریب خانه پرویز مشکاتیان

تخریب این خانه قدیمی در نیشابور باعث اعتراض بسیاری از علاقمندان به سازمان میراث فرهنگی شده است. اهالی موسیقی و هنر نیز نسبت به این عمل اعتراض کرده اند. حامد بهداد از این دسته است. او از تخریب این خانه که خانه پدری استاد مشکاتیان بوده است اظهار تاسف کرد. بهداد از مدیران این شهرستان درخواست کرده جلوی این ویرانی بایستند و یکی از میراث فرهنگی کشور را سامان دهند.

پست حامد بهداد

بهداد پستی در فضای مجازی منتشر کرده است با این مضمون:
با مردم هنرپرور نیشابور احساسی مشترم دارم و متاسفم. برای شهر فیروزه، موسیقی، شعر و خط متاسفم. برای مسئولین و افراد غیر فرهنگی بی کفایتی که پیشینه تاریخی مردم شهر را قدر نمی دانند و درک هم نمی کنند متاسفم. پرویز مشکاتیان و هر هنرمند و ادیب آن خطه گهربار، هویت نیشابور است. جقدر نالمید کننده است که با سهل انگاری نتوانستید از خانه پدری این هنرمند که می شد موزه ای در شهر نیشابور باشد، پاسداری کنید. کاش جلوی این ویرانی بایستید و یک از هزاران میراث فرهنگی این کشور را به سامان برسانید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان