خرید طلا – ارائه کارت ملی برای خرید طلا و سکه الزامی شد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۰۱
ارائه کارت ملی برای خرید طلا و سکه الزامی شد

بخشنامه اتحادیه طلا و جواهر

به تازگی رییس اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرده است: برای خرید طلا بیش از مبلغ ۱۵ ملیون تومان ارائه کارت شناسایی ملی الزامی خواهد بود. این مورد درباره خرید سکه نیز صدق می کند. آقای محمد ولی در توضیح برای اجرای چنین مصوبه ای گفت: این اقدام برای جلوگیری از پولشویی صورت خواهد گرفت و بخشنامه آن یکسال و نیم قبل ابلاغ شده است. بنابراین چنین موضوعی به هیچ عنوان تازه و جدید نیست و مدتهاست در مورد آن صحبت بوده است.

ارائه کارت ملی برای خرید طلا و سکه الزامی شد

ارائه کارت ملی برای خرید طلا و سکه الزامی شد

خرید طلا با ارائه کارت ملی

ابراهیم محمدولی در ادامه اضافه کرد: بخشنامه ای که از یک سال و نیم پیش آن را به واحدهای صنفی طلافروشی ابلاغ کرده بودیم، این بود که مشتری که قصد خرید طلا و یا سکه به ارزش بیش از ۱۵ میلیون تومان را داشته باشد باید کارت ملی خود را به فروشنده ارائه کند. فروشنده موظف است شماره ملی خریدار را در فاکتور وارد نماید.

این عمل برای جلوگیری از پولشویی انجام می شود. در واقع این تصمیمی است که در راستای بخشنامه‌های ابلاغی اتاق بازرگانی به اتحادیه ها گرفته و ابلاغ شده است.

تعیین هویت خریدار

در واقع طبق گفته رییس اتحادیه طلا و جواهر کشور، برای خرید طلا با مبلغ ذکر شده و بیشتر از آن، هویت فرد خریدار باید برای طلافروشی مشخص گردد. حالا سوال اینجاست آیا این تعیین هویت به منظور اخذ مالیات اتفاق می افتد؟ آقای محمدولی در پاسخ به این سوال گفته است: در مورد مالیات ما تصمیم گیرنده نیستیم. در این مورد سازمان مربوطه تصمیم گیری خواهد نمود و نتیجه را به ما ابلاغ خواهند کرد. البته تا این لحظه ابلاغیه و بخشنامه ای برای ما در اتحادیه ارسال نشده است.

تا کنون تنها هدف از این تعیین هویت، جلوگیری از پولشویی عنوان شده است. حال باید منتظر خبرهای تکمیلی باشیم تا دلیل نهایی این تصمیم و نحوه اجرایی شدن آن به صورت دقیق مشخص گردد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 + 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان