خرید واکسن – دکتر قانعی: فایزر و مدرنا در اولویت ما نیستند

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۰۲
خرید واکسن - دکتر قانعی: فایزر و مدرنا در اولویت ما نیستند

تلاش برای اخذ مجوز انسانی

دکتر مصطفی قانعی اخیرا در گفت و گویی با اشاره به کارهای انجام شده برای تولید واکسن در داخل، در مورد خرید واکسن گفته است: هرجا که بفهمند می‌خواهیم به فناوری دست پیدا کنیم تا نیاز داخل را مرتفع کنیم، جلوی آن را می‌گیرند. در واقع تحریم ها در این زمینه بسیار موثر بوده است.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا درباره واکسن ایرانی کرونا هم گفت: سه شرکت که در حال تولید واکسن بودند، تقریبا در هم ادغام شده اند. فعلا تغییرات خاصی رخ نداده و برای اخذ مجوز انسانی در حال تکمیل مدارک در سازمان غذا و دارو هستند.

خرید واکسن - دکتر قانعی: فایزر و مدرنا در اولویت ما نیستند

خرید واکسن – دکتر قانعی: فایزر و مدرنا در اولویت ما نیستند

تحریم ها مانع خرید واکسن

دکتر قانعی اضافه کرد: تمام مراحل غیر انسانی و آزمایش روی حیوانات در این سه واکسن انجام شده و حالا مدارک و نتایج به حدی رسیده که سازمان غذا و دارو وارد عمل شده و آن را برای کمیته اخلاق ارسال کند. واکسن ایرانی تا اواخر خرداد سال آینده تولید خواهد شد. به مردم عزیز نوید می دهیم که این تولید در حد واکسیناسیون همگانی صورت خواهد گرفت.

دکتر قانعی همچنین گفت: تحریم ها در وزارت خزانه‌داری آمریکا مدیریت شده است و مردم را هدف گرفته است. مثلا در مورد واکسن آنفلوآنزا این هدف‌گیری انسانی را دیدیم که در حالی که خرید واکسن صورت گرفت و وجه آن پرداخت شد، اما مانع رسیدن آن به مردم شدند. یا مثال دیگر پول ما در کره جنوبی است که از آنها کیت تشخیصی کرونا خواستیم و آمریکا نگذاشت به دست ما برسد.

جلوگیری از ورود واکسن به صورت اورژانسی

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در تولید واکسن هر جا فهمیدند که پیشرفت هایی صورت داشته ایم، کارشکنی‌هایی کردند و مثلا نگذاشتند دستگاهی که در این راه نیاز داریم را وارد کنیم. اگر کارشکنی ها صورت نمی گرفت می توانستیم تعدادی واکسن به صورت اورژانسی وارد کشور کنیم تا خطر از گروه های پرخطر دور شود.

البته برای واردات از طریق وزارت بهداشت اقداماتی انجام شده ولی کارشکنی های آمریکا و هم پیمانانش ممکن است این پروسه را دچار اختلال نماید. فعلا برای خرید واکسن های فایزر و مدرنا اولویت ما نیستند. ما بر اساس امکانات موجود، قیمت، زیرساخت های کشوری که قرار است از آن واکسن را خریداری کنیم تصمیم می‌گیریم که البته اختیارات این امر با سازمان غذا و دارو است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان