خطر سونامی – هشدار وقوع سونامی در سواحل غربی اقیانوس آرام

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۱۰-۲۶

هشدار وقوع سونامی

پس از یک فوران عظیم آتشفشانی در زیر آب‌های اقیانوس آرام جنوبی هشدار وقوع سونامی برای چندین کشور صادر شده است. آتشفشان زیر آب هونگا تونگا-هونگا هاآپای به شدت فوران کرده و خطر سونامی گسترده‌ای را به دنبال خواهد داشت. امواج سونامی ناشی از یک فوران آتشفشانی بسیار بزرگ در زیر آب‌های اقیانوس آرام به کشور تونگا رسید. خاکستر این فوران آتشفشانی بر روی شهر نوکوآلوفا، پایتخت مجمع‌الجزایر تونگا فرود آمده است.
این تازه‌ترین فوران از مجموعه فوران‌های آتشفشان منطقه هونگا تونگا-هونگا هاآپای است که در سراسر اقیانوس آرام جنوبی احساس شده است.

در پی فوران این آتشفشانی در زیر آب‌های اقیانوس آرام جنوبی برای چندین کشور از جمله تونگا، فیجی و نیوزیلند و سواحل غربی ایالات متحده هشدار وقوع سونامی صادر شده است. زنگ خطر سونامی باعث شده است که ساکنان به سمت مناطق مرتفع نقل مکان کنند.

جزئیات سونامی در سواحل تونگا

خطر سونامی - هشدار وقوع سونامی در سواحل غربی اقیانوس آرام

خطر سونامی – هشدار وقوع سونامی در سواحل غربی اقیانوس آرام

ساعاتی پس از فوران آتشفشان زیردریایی هونگا تونگا، امواج سونامی به مناطق ساحلی تونگا که مجموعه‌ای از ۱۷۰ جزیره در شرق استرالیا و در اقیانوس آرام است، برخورد کرده است. کشور تونگا به دنبال فوران آتشفشان زیر دریایی هونگا تونگا هشدار سونامی صادر کرد. طبق اعلام سرویس هواشناسی تونگا، هشدار سونامی برای سراسر کشور صادر شده است.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که آب وارد ساختمان یک کلیسا و چندین خانه شده و به گفته برخی ناظران، همچنین خاکستر در حال باریدن بر سر پایتخت است.

طبق اعلام مرکز زمین شناسی تونگا، ستونهایی از گاز، دود و خاکستر تا ارتفاع ۲۰ کیلومتری به هوا بلند شده است. به گفته یکی از ساکنان تونگا، هنگام فوران آتشفشان همانند انفجار بمب در نزدیکشان بوده است.

مجموعه آتشفشان‌های منطقه هونگا تونگا-هونگا هاآپای در حدود ۶۵ کیلومتری شمال پایتخت تونگا واقع شده است.  در نیوزیلند نیز در فاصله بیش از ۲۳۰۰ کیلومتری مقامات این کشور نسبت به طوفان ناشی از این فوران هشدار داده بودند. آژانس ملی مدیریت شرایط اضطراری این کشور اعلام کرد که به دنبال فوران آتشفشانی ممکن است در برخی از مناطق جریان‌های قوی و غیرعادی آب و موج‌های غیرقابل پیش‌بینی ایجاد شود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
3 + 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان