• صفحه اصلی
  • >
  • خودرو
  • >
  • خط تولید پراید – خط تولید ارابه مرگ پس از ۲۶ سال متوقف شد

خط تولید پراید – خط تولید ارابه مرگ پس از ۲۶ سال متوقف شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۰۲

خداحافظی همیشگی  با ارابه مرگ

خط تولید پراید بالاخره پس از ۲۶ سال متوقف شد. آخرین پراید مدل ۱۳۱ سه‌شنبه ۳۱ تیر از خط تولید سایپا کنارگذاشته شد. پراید مدل ۱۱۱ اردیبهشت ماه تولید شده بود و خط تولید ۱۳۲ نیز دی ماه سال ۹۸ متوقف شد. از این رو خط تولید پراید به کلی متوقف شده است هر چند به درخواست وزارت صمت تولید وانت این خودرو به دلیل کمبود وانت در ایران، ادامه خواهد یافت. توقف تولید این خودرو به همراه پژو ۴۰۵ چندین سال است که مطرح شده است.  این دو خودرو در نیمی از تصادفات رانندگی در ایران مشارکت دارند از این رو صفت ارابه مرگ به پراید داده شده است.

خط تولید ارابه مرگ پس از ۲۶ سال متوقف شد

عرضه پراید در ایران

پراید بعد از پیکان از قدیمی‌ترین خودروهای ایران به شمار می رود. پراید از سال ۱۳۷۰ در ایران تولید شد و به دلیل قیمت ارزان از پرفروشترین خودروها بوده است؛ هر چند پایین بودن سطح ایمنی این خودرو از مهمترین دلایل برای توقف تولید آن به شمار می رود. عرضه پراید در ایران زمانی آغاز شد که کل خودروهای سواری ساخت داخل به پیکان در مدل‌های ۱۶۰۰ سی‌سی و پیکان موتور پژویی، رنو ۵ و ۲ پاترول محدود بود البته به اینها باید خودروهای پژو ۴۰۵ و رنو‌ ۲۱ را هم اضافه کرد.

تولید خودروهای پراید مونتاژ شده از سال ۷۲ و با برند کیا در ایران توسط شرکت سایپا آغاز شد که سال‌ها ادامه داشت و در طول زمان به مدل‌هایی نظیر صبا و نسیم‌ تغییر یافت. اولین پرایدهای وارداتی تیپ‌های فول و ساده داشتند که درتیپ فول، ‌بالابرهای شیشه برقی بودند و خودرو به سیستم تهویه و کولر مجهز بود. قیمت پراید‌ هاچ‌بک در آن زمان یک‌میلیون و ۸۷۰هزار تومان و قیمت پراید ساده صندوق‌دار یک‌میلیون و ۹۵۰هزار تومان بود.

جایگزینی پراید

با خارج شدن پژو ۴۰۵ و پراید از خط تولید دو خودروساز بزرگ ایران، بحث جایگزینی این خودروهای ارزن قیمت مجددا مطرح شده است. امیر جعفرپور، معاون دفتر خودرو و نیروی محرکه وزارت صمت سه گزینه برای خودروهای خارج شده از خط تولید مطرح کرده است. از نظر وی وزارت صنعت سه گزینه تولید میکروکارها (Micro Car)، تولید خودرو با موتور کم‌مصرف و موتورسیکلت‌های چهارچرخ را در دست بررسی دارد. سایپا حدود سه سال پیش از محصول کوییک رونمایی و آن را جایگزین پراید معرفی کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان