داروی رمدسیویر – معامله شگفت‌انگیز ترامپ با شرکت داروسازی گیلیاد ساینسز

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۲

آمریکا تمام تولیدات داروی رمدسیویر را از گیلیاد ساینسز خریده است

داروی رمدسیویر اولین دارویی است که آمریکا برای درمان کرونا به آن مجوز داده است. این یک داروی ضدویروسی است و به آنزیم‌هایی که ویروس برای تکثیر در درون سلول‌های ما به آن نیاز دارد حمله می‌کند و کاهنده سیستم ایمنی محسوب می شود. به تازگی دولت دونالد ترامپ تقریبا تمام موجودی و تولیدات داروی رمدسیویر را از یک شرکت دارویی خریده است. این اقدام در بیانیه صادره از  وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا مورد تاکید قرار گرفت  در این  بیانیه‌ای آمده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا معامله شگفت‌انگیزی با شرکت داروسازی گیلیاد ساینسز انجام داده است.

معامله شگفت‌انگیز ترامپ با شرکت داروسازی گیلیاد ساینسز

طبق این بیانیه آمریکا، تقریبا ۵۰۰ هزار دوز، معادل ۱۰۰ درصد تولید این شرکت در ماه ژوئیه، ۹۰ درصد تولید ماه آگوست و ۹۰ درصد ماه سپتامبر را خریده است. از این رو  تا سه ماه آینده هیچ کشور دیگری نمی‌تواند این دارو را که برای درمان ویروس کووید- ۱۹ موثر است، بخرد.  ارتور کاپلن استاد اخلاقیات پزشکی دانشگاه نیویورک میگوید که انگیزه ای سیاسی پشت این احتکار نهفته است که بی ارتباط با انتخابات آتی ریاست جمهوری نیست.

داروی رمدسیویر

اثر این دارو برای درمان کرونا در آزمایش های مختلف طی ماه های گذشته تاکنون به اثبات رسیده است. شرکت گیلیاد ساینسز آمریکا، کارخانه تولیدکننده رمدسیویر اعلام کرد که با تجویز زودهنگام این دارو به بیماران آلوده به ویروس کووید۱۹، دوره درمان بیماری از ۱۵ روز به ۱۱ روز کاهش می‌یابد. بریتانیا نیز تایید کرده که مصرف رمدسیویر برای درمان کرونا موثر است. با وجود مؤثر بودن داروی ولیکن مطالعات به روشنی نشان نداده‌اند که این دارو می‌تواند از مرگ بر اثر کرونا هم جلوگیری کند.

قراداد شرکت گیلیاد با چند داروساز در جنوب آسیا

شرکت گیلیاد با چند داروساز در جنوب آسیا برای گسترش تولیداتش قرارداد دارد. تخمین زده می شود که توافق گیلیاد با پنج شرکت داروسازی در پاکستان و هند به ساخت رمدسیویر در ۱۲۷ کشور کمک کند. پیتر هوربی، پروفسور دانشگاه هاروارد درباره خرید تمام تولیدات رمدسیویر در سه ماه آینده گفته است با توجه به آمریکایی بودن شرکت تجاری داروسازی گلیاد، انتظار می‌رفت دولت آمریکا آن‌ها را زیر فشار سیاسی بگذارد. از نظر وی قیمت مناسب و دسترسی عادلانه دو سوالی مهمی است که به طور خاص در بحران جهانی فعلی اهمیت آن را دوچندان می کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 + 18 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0