درخواست حامیان معلولیت از شرکت اپل

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۹

درخواست حامیان معلولیت از شرکت اپل

حامیان معلولیت از شرکت اپل با تهیه نامه ای بیان کردند  که استفاده بهتر افراد کم‌بینا و نابینا  فارسی‌زبان از محصولات این شرکت را در لیست برنامه های آینده خود قرار دهند. این نامه و درخواست تابه حال به بیش از هزار و ۴۰۰ امضا رسیده است.

متن این طومار به شرح زیر است که ترجمه شده متن اصلی می باشد:

«در حالی ‌که هزاران نفر از کاربران محصولات اپل، افراد فارسی زبان نابینا یا کم‌بینا هستند، متاسفانه این افراد امکان استفادۀ کامل و بهینه از محصولات این شرکت را ندارند. زیرا امکان فعال کردن وویس اُور فارسی وجود ندارد و دستگاه نمی‌تواند با زبان فارسی، با کاربرانِ نابینا و کم‌بینا ارتباط صوتی برقرار کند».

این متن می‌افزاید، اگرچه «توسعه‌دهنده موتور صوتی مورد استفاده در محصولات اپل، از زبان فارسی نیز همانند سایر زبا‌ن‌ها پشتیبانی می‌کند، اما با وجود جمعیت ۱۱۰ میلیونی فارسی زبان‌ها، اپل هنوز برای گنجاندن صدای زبان فارسی در محصولات خود اقدامی را در دستور کار قرار نداده است».

نویسندگان این متن خواستار توجه شرکت اپل به حقوق معلولین فارسی زبان شدند و این مسئله را در نهایت «تبعیض‌آمیز» دانستند.

بر اساس قوانین بین‌المللی حمایت از حقوق افراد  معلول و به خصوص قانون حمایتی ا در کشور امریکا، مهد اینترنت و محصولات اپل است، تمامی امکانات عمومی باید برای همه افراد، فارغ از نوع معلولیت‌شان و نوع زبانشان  قابل دسترسی باشد.

ما جمعی از حامیان حقوق افراد دارای معلولیت در سراسر جهان از شرکت اپل تقاضا داریم که با اضافه کردن زبان فارسی به مجموعه زبان‌های صفحه‌خوان وویس‌اُور روی محصولات این شرکت، از جمله آیفون، به اِعمالِ تبعیض نسبت به افراد نابینا و کم بینای فارسی زبان پایان دهد.

درخواست فارسی زبانان حامیان معلولیت از شرکت اپل از جمله درخواست های حقوق بشر است که باید توجه ویژه به آن شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان