رافائل گروسی – تکرار اتهامات بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۲۶

تهران اجازه بازرسی از برخی مکان‌ها را نمی‌دهدً

رافائل گروسی ، مدیر کل آژانس اتمی مدعی شد ایران به بازرسان آژانس برای دسترسی به دو مکان اجازه نمی دهد و  همچنین از گفتگو در این مورد خودداری می کند. رافائل گروسی طی سخنرانی در نشست شورای حکام، گفت: «گزارش من درباره راستی‌آزمایی و نظارت بر جمهوری اسلامی ایران مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، فعالیت‌های مرتبط آژانس طی چند ماه قبل را پوشش داده است».

بر این اساس، وی توضیح داد: «ایران در ماه ژانویه اعلام کرد برنامه هسته‌ای‌اش دیگر ذیل محدودیت‌های حوزه عملیاتی نخواهد بود [ولی]ایران مانند گذشته به همکاری با آژانس ادامه می‌دهد. تا امروز، آژانس هیچ تغییری در اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران در ارتباط با این اعلامیه خاص، یا در سطح همکاری ایران با فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی آژانس ذیل برجام مشاهده نکرده است».

مدیر کل آژانس با اشاره به تداوم راست‌آزمایی از عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده توسط ایران ذیل توافق پادمانی افزود: «گزارش قبلی من با عنوان توافق پادمان‌های ان‌پی‌تی با جمهوری اسلامی ایران را دریافت کردید که تلاش‌های آژانس برای شفاف‌سازی سوالات مرتبط با صحت و تکامل اعلامیه‌های ایران ذیل توافق پادمانی و پروتکل الحاقی را تشریح می‌کرد».

درخواست همکاری فوری و کامل با آژانس اتمی

رافائل گروسی – تکرار اتهامات بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران

گروسی در راستای ادعا‌های مطرح شده در گزارش مذکور خود، مدعی شد: «با نگرانی جدی می‌گویم که برای بیش از چهار است ماه است که ایران به ما اجازه دسترسی به دو مکان را نداده و برای حدود یک سال است که در مباحثات محتوایی جهت شفاف‌سازی سوالات ما مرتبط با مواد هسته‌ای احتمالی و فعالیت‌های مرتبط هسته‌ای اعلام‌نشده مشارکت نکرده است».

مدیر آژانس انرژی انمی در ادامه ادعا‌های خود افزود: «این امر بر توانایی آژانس برای رفع سوالات و اطمینان دادن درباره نبود مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام نشده در این مکان‌ها در تهران، تاثیر منفی گذاشته است».

گروسی در پایان از ایران خواست تا به همکاری فوری و کامل با آژانس اتمی برگردد و دسترسی مناسب به این مکان‌ها را ارائه کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
3 + 28 =


اخبار

سینما و هنر

جهان