دروازه کوروش – کشف دروازه کوروش در نزدیکی تخت‌ جمشید

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۲۰

کشف مهم هیأت مشترک ایرانی ایتالیایی در تل آجری

دروازه کوروش در نزدیکی تخت‌ جمشید کشف شد. هیات مشترک ایرانی ایتالیایی پس از ۱۰ سال و در آخرین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی، موفق شدند اثبات کنند کوروش بنیانگذار حکومت هخامنشی، فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده و این دروازه باشکوه در دوره فرزندش کمبوجیه به بهره‌برداری رسیده است.

این هیئت به سرپرستی مشترک پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا و آقای علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز از سال ۹۰ تا ۹۹ طی ۱۰ فصل کاوش باستان‌شناسی با مجموعه اسناد و مدارک گسترده باستان شناسی، این محوطه را کشف کردند. دروازه کشف‌شده در محوطه تل آجری واقع در سه کیلومتری شمال‌غرب تختگاه تخت‌جمشید قرار دارد.

حمید فدایی، صبح امروز در نشست خبری ضمن اشاره به انجام مراحل مختلف کاوش‌های باستان شناسی توسط هیأت مشترک ایرانی ایتالیایی در تل آجری گفت:  فصل دهم کاوش در محوطه تل آجری در آذرماه سال جاری کلید خورد و در تکمیل کاوش‌های فصول پیشین، با هدف ساماندهی و آماده سازی محوطه و عرضه شواهد ارزشمند تاریخی آن به بازدیدکنندگان مجموعه تا کنون نیز ادامه دارد.

فدایی این کاوش را اقدامی مشترک با همکاران بین المللی در حوزه باستان شناسی با هدف بهره برداری و معرفی این محوطه، بناها و آثار تاریخی منحصر بفرد دوران هخامنشی به گردشگران و شهروندان دانست و در این زمینه افزود: با توجه به پیشرفت همزمان عملیات اجرای سقف حفاظتی بر روی این محوطه تاریخی، امید می‌رود که در آینده نزدیک این محوطه به عنوان یک “سایت موزه” مهم بتواند به عموم بازدیدکنندگان پارسه عرضه گردد.

دروازه کوروش - کشف دروازه کوروش در نزدیکی تخت‌ جمشید

دروازه کوروش – کشف دروازه کوروش در نزدیکی تخت‌ جمشید

حفاظت و توسعه دروازه کوروش

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تاکید بر اینکه حفاظت و توسعه مراحل مختلف بهره برداری از این محدوده تاریخی گامی مهم در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری کشور محسوب می‌شود، بیان کرد:

«این محوطه تاریخی در نزدیکی تخت جمشید شواهد مهمی و ارزشمندی از شهر پارسه را در خود جای داده است و به جهت ارائه درکی ملموس از گستره پایتخت هخامنشیان، می‌تواند در توسعه گردشگری منطقه گام مهمی تلقی گردد»

ویژگی‌های خاص دروازه کورش در سطح جهانی

علیرضا عسکری چاوردی، سرپرست ایرانی این پروژه بین المللی باستان شناسی در رابطه با ویژگی‌های این میراث منحصر به فرد در سطح جهانی در گفتگویی تشریح کرد: این دروازه بنایی به ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر به ارتفاع تقریبی ۱۲ متر بوده است. بنا دارای کریدوری در مرکز بوده است که بخش مرکزی آن را اتاقی مستطیل به ابعاد ۸ در ۱۲ متر تشکیل می داده است و در دورن این اتاق مرکزی ۴ صندلی نشیمن وجود داشته است راهروی مرکزی از دو طرف به سوی پردیس هخامنشی باز می شده است.

سرپرست ایرانی این پروژه باستان‌شناسی و عضو هئیت علمی دانشگاه شیراز در رابطه با ویژگی‌های دیگر این محدوده در حال کاوش، بیان کردند: این دروازه از مواد و مصالح خشت و آجر بنا شده است و سرتاسر نمای داخلی و بیرونی آن مزین به آجرهای رنگین بوده است بخش پایین و ازاره دیوارها مزیّن به گل‌های لوتوس، بدنه و نمای دیوارها مزیّن به انواع پنل‌های رنگین از حیوانات اسطوره‌ای نمادها و سمبل‌های اعتقادی ایران باستان، هخامنشی، عیلام و بین النهرین بوده است مهمتر اینکه در اتاق مرکزی کتیبه‌هایی به خط و نگارش بابلی و عیلامی وجود داشته است.

مجموع اسناد نگارشی، مواد و مصالح ساخت بنا، موتیف های بکار رفته در تزئین نمای بنا، تاریخ گذاری کربن ۱۴ و جنبه‌های تقدس و تشرف به این دروازه نشان می‌دهد این بنا پس از سال ۵۳۹ قبل از میلاد و به افتخار فتح بابل به دستور کوروش بزرگ ساخته شده است؛ فرزند کوروش بزرگ همزمان با حکومت پدر در شهر بابل به مدت ۸ سال فرمانروا بود و در سال ۵۲۹ قبل از میلاد به پادشاهی ایران رسید..

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 + 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان