دستمزد کارگران – فاصله ۷ میلیون‌ تومانی کارگران و کارفرمایان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۲۳

دستمزد کارگران چقدر افزایش پیدا کند؟

امروز جلسه شورای‌عالی‌کار برای تعیین دستمزد کارگران به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی تشکیل می‌شود. با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و همچنین رشد هزینه‌های خانوار ، هر دو طرف کارفرمایی و کارگری چانه‌زنی می‌کنند. البته باید توجه داشت در تعیین نرخ دستمزد امسال گلایه‌هایی از سوی نمایندگان کارگری مطرح شد و بدون امضای آنها، مصوبه شورای عالی کار توسط محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد.

اکنون در شرایطی که یک سال از شیوع ویروس کرونا گذشته و ارزش پول ملی به شدت کاهش یافته باید دید چه نرخی برای کارگران محاسبه خواهد شد. نمایندگان کارگری می‌گویند رقمی که تعیین می‌شود در بهار سال بعد ارزش خود را از دست می‌دهد و نمایندگان کارفرمایی معتقدند فشار به بخش تولید موجب افزایش هزینه‌ها و تعطیلی کارخانه‌ها‌ خواهد شد.

 محاسبه نرخ سبد معیشت

 خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، دخانیات، پوشاک و کفش، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها، لوازم، اثاث و خدمات مورد استفاده در خانه، بهداشت و درمان، حمل و نقل، ارتباطات، تفریح و امور فرهنگی، تحصیل، رستوران و هتل، کالاها و خدمات متفرقه است. آنچه در جدول مقابل می‌خوانید حداقل مواردی است که ذکر شده و در تعیین نرخ سبد معیشت خانوار تاثیر دارد. ارقام محاسبه شده در جدول برای خانوارهای ۳/۳ نفری در یک ماه است.

دستمزد کارگران - فاصله ۷ میلیون‌تومانی کارگران و کارفرمایان

دستمزد کارگران – فاصله ۷ میلیون‌تومانی کارگران و کارفرمایان

در جدول مقابل مواردی مانند رستوران، تفریح، امور فرهنگی و دخانیات صفر در نظر گرفته شده که نقش موثری در هزینه‌ خانوار دارد اما با توجه به کاهش قدرت خرید مردم مواردی مانند تفریح، رستوران و هتل عملا حذف می‌شود و در این محاسبه هم نیامده است.
از سوی دیگر باید توجه داشت که نرخ سبد معیشت، شش میلیون و ۸۹۵ هزار تومان اعلام شد. رقمی که کارفرمایان، کارگران و دولت آن را قبول کردند و امضای آنها پای این گزارش کمیته دستمزد شورایعالی کار نقش بسته است.
نکته مهم اینجاست که تا اینجای کار هنوز هزینه مسکن در محاسبه هزینه‌های خانوار نیامده است. اگر رقم سه میلیون و سیصدهزار تومان خوراکی‌ها  را با سه میلیون تومان هزینه‌های دیگر جمع کنیم، رقم شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به دست می‌آید. از آنجایی که در کلانشهرها سهم مسکن در سبد هزینه خانوار حدود ۴۷ درصد است رقمی که برای کارگران در نظر گرفته می‌شود باید رقمی مطابق حدود ۱۰ میلیون تومان باشد. اما واقعا این امکان فراهم نیست.

پیشنهاد حقوقی کارفرمایان

  کارفرمایان برای تعیین دستمزد پیشنهاد دادند سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است که دریافتی کارگر باشد اما نمایندگان کارگری با این موضوع مخالفت کردند و خواستار اجرای قانون و اعمال کردن نرخ سبد معیشت در تعیین نرخ دستمزد شدند. یکی از اختلافات نمایندگان کارگری و کارفرمایی بر سر حداقل نرخ دستمزد است.
نمایندگان کارفرمایی می‌گویند نرخ دستمزد پایین‌تر باشد و به جای آن حق مسکن، حق بن و حق خواربار کارگر افزایش یابد که مجموعا منجر به دریافتی بیشتر کارگر خواهد شد اما نمایندگان کارگری معتقدند به دلیل این‌که برخی کارفرمایان فقط حداقل حقوق را پرداخت می‌کنند و کارگر از حقوق دیگر محروم می‌شود باید افزایش نرخ در حداقل دستمزد اتفاق بیفتد.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 − 24 =


اخبار

سینما و هنر

جهان