دلالی خودرو – راه دلالی خودرو بسته نشد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۳

 فاصله قیمت خودرو درکارخانه و بازار

دلالی خودرو هنوز متوقف نشده است. تفاضل قیمت کارخانه ای و بازاری خودرو حاکی از آن است که همچنان دلالی خودرو برقرار است. اصلی‌ترین خواسته تولیدکننده‌های خودرو، تعیین قیمت تولیدات‌شان براساس حاشیه بازار است تا تولیدات‌شان را منطبق بر هزینه‌های تولید بفروشند اما دولت بر قیمت‌گذاری دستوری تأکید دارد و مبنای کار خود را حمایت از مردم و توجه به قدرت خرید آنها گذاشته است.

فاصله قیمت کارخانه و بازار در بین خودروهایی که به تازگی  با افزایش قیمت روبه‌رو شده‌اند، مربوط به سمند سورن با ۶۶‌میلیون و ٢٠٠‌هزار تومان و بیشترین فاصله قیمت متعلق به ‌هایما S٧با ١٨٢‌میلیون تومان است. طی روزهای آینده قیمت‌های جدید کارخانه محصولات سایپا هم اعلام می‌شود که قیمت کارخانه و بازار برای تولیدات این شرکت هم زیاد خواهد بود.

شورای رقابت چند روز پیش اعلام کرد قیمت کارخانه برخی خودروها بین ۴ تا ۴٨‌درصد رشد خواهد کرد اما بررسی قیمت‌های جدید ٨ محصول ایران‌خودرو نشان می‌دهد که فقط یک مورد از آنها یعنی خودروی دناپلاس با ۴‌درصد افزایش قیمت روبه‌رو شده و مابقی بین ١٢ تا ۴٨‌درصد رشد داشته‌اند. بیشترین افزایش رشد قیمت هم مربوط به‌ هایما توربو S۵ بوده که قیمت کارخانه این خودرو را به ٢٢٣‌میلیون و ٣٠٠‌هزار تومان رسانده است. البته بیشترین قیمت کارخانه فعلا در اختیار ‌هایما S٧ با ٢٣۵‌میلیون و ۵٠٠‌هزار تومان است. قرار است قیمت‌های ابلاغی شورای رقابت از سوی خودروسازان مورد بازنگری قرار بگیرد و هزینه‌هایی همچون بیمه، مالیات و شماره‌گذاری به آن اضافه می‌شود.

دلالی خودرو – راه دلالی خودرو بسته نشد

قیمت کارخانه هشت محصول ایران‌خودرو

قیمت کارخانه هشت محصول ایران‌خودرو  بین ۴ تا ۴٨‌درصد افزایش پیدا کرده که هنوز این میزان در مقایسه با قیمت‌های حاشیه بازار بین ۶۶ تا ١٨٢‌میلیون تومان کمتر است. فعالان صنعت خودروسازی، این فاصله قیمتی را به  دلالی خودرو و تداوم بی‌ثباتی در بازار خودرو تعبیر می‌کنند که نتیجه مستقیم آن احتمالا افزایش دوباره قیمت‌ها خواهد بود.

با توجه به افزایش قیمت ها قرار است قیمت‌های ابلاغی شورای رقابت از سوی خودروسازان مورد بازنگری قرار بگیرد و هزینه‌هایی همچون بیمه، مالیات و شماره‌گذاری به آن اضافه می‌شود. در روزهای اخیر هم خبرهایی مبنی بر کشف ده‌ها دستگاه خودروی احتکارشده منتشر شده است. دولت برای جلوگیری از این اتفاق، برنامه ریزی جدیدی را در دست اجرا دارد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 + 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان