دلبستگی شغلی ـ تعریف و مفاهیم آن

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۷-۰۶

دلبستگی شغلی ـ تعریف و مفاهیم آن

دلبستگی شغلی ـ تعریف و مفاهیم آن

دلبستگی شغلی ـ تعریف و مفاهیم آن

دلبستگی شغلی ـ تعریف و مفاهیم آن دلبستگی شغلی  یک مسئله ی فردی عالی برای سازمان تلقی می شود. و احتمال دارد بیشتر در ارتباط با چگونگی رابطه با افراد با شغلشان باشد تا در مورد روابطشان با سرپرستان. داشتن کارکنانی با دلبستگی شغلی بالا احتمال دارد به سازمان ثمره برساند زیرا وقتی که افراد در کارشان غوطه ور می شوند انگیزش آنها افزایش می یابد، که این خود ممکن است  اثر مثبتی بر راندمان شغلی آنها بگذارد. در کل دلبستگی شغلی هم بر  روی فرد و هم بر سازمان موثر است.

تعاریف دلبستگی شغلی

دلبستگی شغلی همچون دیگر واژگان  متداول در روانشناسی دارای یک تعریف خاص و منحصر به فرد نمی باشد. در اینجا به چند نمونه از این تعاریف اشاره می شود:

از نظر لوداهل و کیچنر (١٩٦٥)اصطلاح دلبستگی شغلی را به شکل  درونی کردن ارزش خوبی و اهمیت کار در ارزش های شخص تعریف کرده اند.

دلبستگی شغلی اشاره دارد به توصیفی از شغل فعلی فرد و گرایش دارد تابعی از آن مقداری باشد که شغل میتواند نیاز های کنونی فرد را ارضا کند.

مفاهیم دلبستگی شغلی

الف) دلبستگی به عنوان ارتباط بین عزت نفس – عملکرد

اولين طبقه از تعاريف دلبستگي شغلي،به ميزاني که عزت نفس تحت تأثير سطح راندمان شغلي قرار مي گيرد، اشاره دارد.

ب ) دلبستگی شغلی به عنوان یک مؤلفه تصور از خود

توصيف ها وعرایض گفته شده در بالا ما را به تعريف دومي از دلبستگي شغلي نزديك مي کند. بر اين اساس، دلبستگي شغلي را مي توان به ميزان همانند سازی روانشناختي فرد با کار خود تعريف کرد.

تفاوت دلبستگی شغلی با دلبستگی کاری

کانون (۱۹۸۲) دلبستگي شغلي و کاری را به شکل مشخص می تواند از یکدیگر سوا شوند زيرا در محيط های کاری وشغلي به صورت متفاوت ادراك مي شوند. دلبستگي کارمند در شغلش بيشتر به محيطي که شغل او نيازهايش را برآورده مي کند بستگي دارد به اين معنی است که، بيشتر از دید موقعيتي مورد تاثیر قرار مي گيرد.

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 + 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان