دیابت – افراد بالای سی سال در معرض ابتلا

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۸

دیابت و گریبان گیری افراد بالای ۳۰ سال

دیابت در کمین افراد زیر سی سال می باشد. انسولین هورمونی در بدن است که توسط سلول های بتا در قسمت لوزالمعده ترشح می شود. وظیفه هورمون انسولین این است که قند خون را به داخل سلول ها انتقال داده و آن را به انرژی تبدیل کند.

یکی از متخصصین این حوزه گفت: در بدن برخی از افراد که مبتلا به بیماری دیابت هستند قسمتی از سلول های بتا تا تمام آن ها از بین رفته اند. در نتیجه میزان ترشح انسولین در بدن این افراد کاهش یافته و یا قطع می شود. اما در بدن برخی دیگر از افراد مبتلا به این بیماری انسولین به میزان کافی ترشح می شود اما عملکرد خوبی ندارد. در نتیجه قند خون در بدن آن ها به انرژی تبدیل نشده و میزان آن بالا می رود.

علی اکبر مقدادی گفت: میزان نرمال قند خون ناشتا در افرادی که دیابت ندارند باید کمتر از ۱۰۰ و دو ساعت پس از صبحانه کمتر از ۱۴۰ باشد. افرادی که قند خون ناشتای آن ها بین عدد ۱۰۰ الی ۱۲۶ است دارای نشانه هایی از این بیماری هستند و به اصطلاح در دوران پیش دیابت قرار دارند و باید کنترل های لازم را انجام داده تا به این بیماری مبتلا نشوند.

انواع دیابت و راه های کنترل آن

وی در ادامه گفت: این بیماری سه نوع است. دیابت نوع ۱، نوع ۲ و دیابت دوران بارداری. دیابت نوع اول در سنین کودکی و نوجوانی آغاز می شود. در این بیماری فرد مبتلا نیاز حتمی به تزریق انسولین دارد زیرا سلول های انسولین ساز او از بین رفته اند و میزان تولید انسولین در بدن بسیار ناچیز است.

نوع دوم دیابت که اغلب از سنین بالای ۳۰ علائم خود را آشکار می سازد یک بیماری شایع در بین جوانان است. در این نوع دیابت بدن انسولین کافی تولید نمی کند و یا انسولین تولید شده کارایی لازم را ندارد.

دیابت حاملگی نیز همانطور که از اسم آن مشخص است فقط در دوره حاملگی بروز می کند و مادر باید در آن دوره قند خون خود را کنترل کند تا به نوزاد آسیبی وارد نشود. دیابت دوران بارداری اغلب پس از زایمان رفع می شود.

مقدادی افزود: اشخاصی که در مرحله پیش دیابت قرار دارن به راحتی می توانند با ورزش، تغذیه سالم و مراجعه به دکتر از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند. سابقه خانوادگی، اضافه وزن، فشار خون بالا، چربی بالا، تحرک پایین و سن بیش از ۴۵ سال از عوامل موثر در ابتلا به این بیماری هستند.

وی تصریح کرد: به دلیل رواج زندگی ماشینی، تحرک پایین و تغذیه نامناسب، سن ابتلا به این بیماری نوع دو افزایش چشمگیری داشته است. این بیماری در بلند مدت عوارض بسیار زیادی از جمله تاری دید، تخریب تارهای عصبی، گرفتگی عروق قلب را با خود به همراه خواهد داشت. رعایت رژیم غذایی و ورزش تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از ابتلا به این بیماری خاموش و خطرناک دارند.

اندیشمند

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 − 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان