دیدگاه اردوغان – علت تداوم اعتراضات و بحران درعراق

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۱۸

دیدگاه اردوغان در خصوص علل بحران عراق

دیدگاه اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه در خصوص تحولات عراق امروز در رسانه‌ها منتشر گردیده است. اردوغان در گفت و گوی خبری خویش علت دامن زدن به بحران عراق و تداوم حرکت های اعتراضی اخیر را در واقع ایجاد اختلاف و تکه پاره کردن جهان اسلام دانسته است. رئیس جمهوری ترکیه حرکت‌های اعتراضی اخیر در عراق را اینگونه حدس زده است که می دانند توسط چه کسانی به راه انداخته شده و این اقدامات را ادامه می‌دهند

دیدگاه اردوغان در خصوص کشاندن اعتراضات عراق به ایران

رجب طیب اردوغان در ادامه گفت و گوی خویش بیان داشت که تحلیل ترکیه در خصوص اعتراضات اخیر عراق و علل تداوم بحران در این کشور این است که  اعتراضات عراق را به ایران بکشانند.در حالی که اخیرا رئیس اقلیم کردستان عراق سخنان مثبتی در رابطه با این عملیات گفته، اما  جمهوری اسلامی ایران موضعی منفی گرفته و علیه سیاست‌های ترکیه حرف می‌زند.

رجب طیب اردوغان خطر تفرقه در جهان اسلام را هشدار داد و افزود:«بگذارید صریح بگویم، ما حدس‌هایی داریم که چه کسانی پشت این شورش‌ها در عراق هستند. ما همچنین حدس می‌زنیم که اینها ممکن است به  جمهوری اسلامی ایران گسترش پیدا کنند». در ادامه افزود: «دستور کار این است که جهان اسلام دچار تفرقه شود و ما علیه همدیگر بایستیم. فکرش را بکنید: عراق مواضعی علیه ما گرفت. حتی ایران هم مواضعی منفی علیه ما گرفت».

چند هفته گذشته طی حمله نظامی ترکیه علیه مناطق شمالی سوریه، ترکیه حزب کارگران کردستان را گروهی تروریستی قلمداد کرد و با این توجیه که این گروه با نیروهای کرد در سوریه ارتباط داشته، با حمایت از نیروهای اسلامگرای سوری به مناطقی در شمال سوریه حمله کرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان