• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • دیدگاه فئودور داستایوفسکی – جهت گیری فکری در برادران کارامازوف

دیدگاه فئودور داستایوفسکی – جهت گیری فکری در برادران کارامازوف

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۹-۲۷
کتای داستایوفسکی

دیدگاه فئودور داستایوفسکی در آثارش

دیدگاه فئودور داستایوفسکی در آثار وی منعکس شده است. به طور مثال وی علیه نهیلیسم روسی بود و با آن مخالف بود و این عقیده و نگرش را در کتاب تسخیر شدگان (جن زدگان) نشان داده است. داستایوفسکی در این کتاب می خواست بگوید افکار مرسوم در میان روشن فکران آن نسل می‌ توانند خطرناک باشند. داستایفسکی در این کتاب ایده های انقلابیون را نقد می کند، البته آن دسته از انقلابیونی که مفهوم انقلاب را در معنای واقعی خود درک نکرده اند اما از آن دفاع می کنند. داستایوفسکی در آثار خود به تحلیل شخصیت هایی می پردازد که اهل مرام و پای بند اعتقادات ایدئولژیکی خود هستند. آثار داستایوفسکی با چالش های زمانه تناسب دارند. او به افکار و ایده‌ هایی که پس از ده سال تبعید و بازگشت به سن پترزبورگ در میان روشنفکران رواج یافته بود به دیده شک می‌ نگریست.

برادران کارامازوف

برادران کارامازوف مشهورترین اثر فئودور داستایوفسکی نویسنده ی شهیر روسی است. این رمان قرار بود در سه مجموعه ادامه پیدا کند. اما داستایوفسکی چهار ماه بعد از انتشار اولین مجموعه ی این رمان درگذشت. برادران کارامازوف داستان یک خانواده ی عجیب است. پیرمردی که از لحاظ اخلاقی فاسد است اما ثروتمند می باشد. سه پسر به نام های میتیا، ایوان و آلیوشا و یک پسر نامشروع به نام اسمردیاکوف دارد. این رمان یک رمان فلسفی است و درباره ی وجود خدا، اخلاقیات و اختیار صحبت می کند. برادران کارمازوف توسط بسیاری از اندیشمندان و بزرگان تحسین شده است و یکی از بهترین آثار ادبیاتی است. عناصر مدرنیته در این رمان وجود دارد.

جهت گیری فکری در برادران کارامازوف

برادران کارامازوف به خاطر دارا بودن موضوعات عقده ی ادیپ مورد توجه و علاقه ی زیگموند فروید قرار گرفت. فروید برادران کارامازوف را جذاب ترین رمان دانسته است. فروید مقاله ای نوشته است که در آن به تحلیل شخصیت داستایوفسکی پرداخته است. نام این مقاله «داستایوفسکی و پدر سالاری» است. موضوع پدر سالاری و احساس گناه در شخصیت ایوان کارامازوف بارز است و شاهدی است برای ادعای فروید. زیرا که به ادعای فروید، داستایوفسکی مرگ پدر خود را آرزو می کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 + 22 =


اخبار

سینما و هنر

جهان