دیوار هوشمند – تولید نوعی آجر که قابلیت ذخیره الکتریسیته دارد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۲۳
دیوار هوشمند - تولید نوعی آجر که قابلیت ذخیره الکتریسیته دارد

ذخیره برق برای مواقع اضطراری

با پیشرفت تکنولوژی ساخت دیوار هوشمند هم دور از انتظار نیست. به تازگی نتایج یک تحقیق در ژورنال Nature Communications منتشر شده است؛ که در آن از تولید نوعی آجر صحبت شده که می تواند الکتریسیته را در خود ذخیره کند. این آجرها می توانند برای مواقع اضطراری  بسیار کاربردی باشند. در نمونه اولیه ای که از این محصول ساخته شده با مقدار انرژی ذخیره شده، یک لامپ LED سبز رنگ برای ۱۰ دقیقه روشن ماند. البته لازم است این نکته را نیز یادآوری کنیم که برای ذخیره انرژی از یک آجر معمولی استفاده شده است.

دیوار هوشمند - تولید نوعی آجر که قابلیت ذخیره الکتریسیته دارد

دیوار هوشمند – تولید نوعی آجر که قابلیت ذخیره الکتریسیته دارد

ساخت دیوار هوشمند با آجرهای ذخیره کننده الکتریسیته

پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس لایه‌ای از یک پلیمر رسانا به نام PEDOT را روی آجرهای عادی قرار دادند. این پلیمر به خلل و فرج آجر وارد می شود و آجر را تبدیل به یک اسفنج یونی می کند که قابلیت ذخیره انرژی را دارد. این آجرها در واقع تبدیل به یک سوپر خازن می شوند که مقادیر زیادی انرژی را ذخیره می کند. همچنین با سرعت بسیار بیشتری نسبت به باتری شارژ می گردند. زمانیکه دیواری با تعداد زیادی از این نوع آجر ساحته شود، یک منبع ذخیره انرژی بزرگ فراهم می گردد. البته برای جلوگیری از ورود المان‌های خارجی و خروج برق، لایه‌ای از اپوکسی (Epoxy) روی آنها کشیده می‌شود.

منبع انرژی ارزان و آسان

طبق گفته پژوهشگران این تحقیق، از این آجرها حتی زیر آب نیز می توان بهره برد. آنها قابلیت اتصال به یک منبع انرژی مثل سلول های خورشیدی را دارند که تجدید پذیر هم باشد و سپس می توانند برق مورد نیاز لامپ ها و حسگرهای کم مصرف را تامین نمایند. همچنین چون در این روش آجر تبدیل به یک سوپرخازن می شود، قابلیت هزاران بار شارژ مجدد را دارد.

اگر ۵۰ عدد از این آجرها کنار هم قرار بگیرند، ۵ ساعت روشنایی اضطراری برای محل تامین می شود. در واقع این یک منبع انرژی بسیار ارزان و آسان است که روی آجرهای قابل بازیافت نیز امکان اجرا دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان