رئیس بانک مرکزی – طرح جدید ایران چک صد هزار تومانی رونمایی شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۱۹

 صد هزار تومانی جدید با ۴ صفر کم‌رنگ

رئیس بانک مرکزی ایران در یک برنامه تلویزیونی از ۱۰۰ هزار تومانی جدید رونمایی کرد. عبدالناصر همتی به کمرنگ تر شدن چهار صفر این صد هزار تومانی (یک میلیون ریالی) از دو صفر دیگر آن در گوشه بالای چک اشاره کرد و این اقدام را در راستای حذف چهار رقم از پول ملی عنوان کرد. همتی در برنامه بدون تعارف شبکه ۲ گفت: «صفرهای این ایران چک کم رنگ شده است». با این حال در گوشه پایین چک پول صد هزار تومانی تنها رقم ۱۰۰ درج شده است. در واقع این اقدام رئیس بانک مرکزی که با حذف چهارصفر در طراحی ایران‌چک‌های جدید لحاظ شده است یکی از موضوعات مهمی است که از سال‌ها قبل در اقتصاد ایران مطرح بوده و سرانجام با تصویب کلیات آن در مجلس به مرحله اجرا نزدیک شد.

 روند تبدیل واحد پولی

رئیس بانک مرکزی – طرح جدید ایران چک صد هزار تومانی رونمایی شد

با حذف چهار صفر از پول ملی،  واحد ریال به تومان تغییر می‌کند و بر اساس لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور هرتومان معادل ۱۰٫۰۰۰ریال واَضعاف آن «قران» خواهد بود و هر تومان معادل ۱۰۰ قران می شود.

برنامه ریزی بدین صورت است که روند تبدیل واحد پولی به صورت تدریجی اجرا شود از این رو، در دو سال ترتیبات اجرای این طرح فراهم شده و سه سال نیز دوره گذار خواهد بود که در این دوره هر دو واحد پولی (ریال و تومان) به صورت همزمان اعتبار خواهند داشت.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی درباره حذف چهار صفر از پول ملی گفته است: «حذف چهار صفر در مجلس جدید نیز در حال پیگیری است اما بانک مرکزی در اسکناس‌های جدیدی که چاپ می‌کند صفرها را به صورت کمرنگ چاپ می‌کند تا به نوعی نشانه دوران گذار باشد»

ایران چک پنجاه هزار تومانی

پیش از این اقدام  در ایران چک پنجاه هزار تومانی چهار صفر کم رنگ چاپ شده بود. در رونمایی از اسکناس‌های ۵۰ هزار تومانی در طرح جدید این اسکناس‌ها تغییر واحد پول ملی به تومان در مرحله اجرائی قرار گرفت. ظاهر ایران‌چک‌های جدید ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی نشان می دهد بانک مرکزی ۴ صفر را کمرنگ کرده و با برجسته کردن ۵۰ و ۱۰۰ عملاً تومان را در این اسکناس‌ها زنده کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان