رئیس جمهوری جدید آمریکا – جو بایدن پیروز قطعی انتخابات ۲۰۲۰ شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۲۵
رئیس جمهوری جدید آمریکا - جو بایدن پیروز قطعی انتخابات شد

 جو بایدن پیروز قطعی انتخابات شد

جو یایدن رسماً به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا انتخاب شد. نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با به دست آوردن بیش از ۲۷۰ رأی الکترال لازم در روند رأی گیری از مجمع گزینندگان این کشور، پیروزی خود در انتخابات را تثبیت کرد. اعضای مجمع گزینندگان انتخاباتی ایالات متحده آمریکا در رأی‌گیری روز ۲۴ آذر  برابر با ۱۴ دسامبر جو بایدن را بعنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا برگزیدند.

پس از آنکه جو بایدن ۵۵ رای الکترال ایالت کالیفرنیا را به خود اختصاص داد، تعداد آرای او از میزان مورد نیاز، یعنی ۲۷۰ رای، فراتر رفت تا پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تضمین شود. بر اساس نتیجه نهایی انتخابات مجمع برگزینندگان، بایدن ۳۰۶ رای و ترامپ ۲۳۲ رای به دست آورد. در آرای مردمی نیز، اختلاف آرای بایدن و ترامپ بیش از هفت میلیون به نفع بایدن بود.

بر اساس روال انتخابات در آمریکا، رأی‌گیری مجمع گزینندگان تشریفاتی است. اما امسال به دلیل تلاش مداوم ترامپ برای زیر سوال بردن انتخابات و درخواست لغو نتایج آن با ادعای تقلب، رأی‌گیری اعضا این نهاد نیز مورد توجه قرار گرفته بود. در آمریکا تا زمان کنونی سابقه نداشته است که رأی کالج الکترال با نتیجه مرحله پیش از آن در تضاد باشد. با این حال، این اتفاق در دوره قبلی انتخابات در سال ۲۰۱۶ افتاد و در حالی که آرا مردمی هیلاری کلینتون بیشتر بود، دونالد ترامپ در نتیجه انتخابات نهایی کالج گزینندگان، پیروز شد.

ایالت‌های ورمونت، نیوهمپشایر، ایندیانا و تنسی

اعضای منتخب ایالت‌های ورمونت، نیوهمپشایر، ایندیانا و تنسی در کالج از جمله نمایندگان نخستین ایالت‌هایی بودند که روز دوشنبه ۱۴ دسامبر  گرد هم آمده و و به طور رسمی رأی خود را به صندوق انداختند. تعداد گزینندگان در هر ایالت تقریباً متناسب با اندازه جمعیت آن است. گزینندگان ایالت کالیفرنیا که بیشترین عضو را در کالج انتخاباتی دارد، قرار است در ساعت ۵ عصر به وقت شرق آمریکا رأی بدهند.

رئیس جمهوری جدید آمریکا - جو بایدن پیروز قطعی انتخابات شد

رئیس جمهوری جدید آمریکا – جو بایدن پیروز قطعی انتخابات شد

وقتی روند رأی‌گیری کامل شد، نتایج به واشنگتن فرستاده می‌شود تا رسماً در جلسه مشترک کنگره در ۶ ژانویه به ریاست مایک پنس، معاون رئیس جمهوری شمارش شود.

در شرایط جاری و با پیشینه‌ای که تا این زمان از مخالفت ترامپ با نتایج آرا مشاهده شده، بعید به نظر می‌رسد که او با وجود این روند قانونی، نتیجه نهایی اعلام شده کالج الکترال را بپذیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان