رافائل گروسی – مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۰۴

مذاکره درباره مسائل پادمانی ایران

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌منظور گفتگو با  مقامات بلندپایه کشورمان از جمله حسن روحانی رئیس‌جمهور، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وارد تهران شد تا درباره مسائل پادمانی در ایران مذاکره کنند. آژانس در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که هدف اصلی سفر گروسی انجام گفتگو‌هایی با مقامات بلندپایه ایران درباره همکاری میان ایران و آژانس و همچنین اعطای دسترسی به سایت‌های مورد نظر آژانس است. گروسی در این بیانیه گفته است: «هدفم این است که دیدارهای‌ام در تهران در پرداختن به مسائل حل نشده که آژانس در خصوص امور پادمانی در ایران دارد خصوصا حل و فصل دسترسی، به پیشرفت ملموسی منجر شود».

گروسی دسترسی به دو سایتی را در نظر دارد که نام آن‌ها در اسناد ادعایی اسرائیل مطرح شده و ادعا می‌شود که در دو دهه گذشته در آن‌ها فعالیت هسته‌ای انجام شده است. یکی از این دو سایت بین شهرضا و آباده است و دیگری نزدیک به تهران. ریشه ادعا‌های آژانس درباره این سایت‌ها در اسنادی است که اسرائیل ادعا می‌کند از انباری در تهران سرقت کرده است.

ارتباط سفر رافائل گروسی با فعال سازی مکانیسم ماشه

رافائل گروسی – مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد

محمدجواد ظریف در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارتباطی با درخواست اخیر آمریکا برای بازگشت خودکار تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران نیز ارتباط دارد یا خیر، گفت: «سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ ارتباطی به مکانیزم ماشه ندارد. البته مکانیزم ماشه اصطلاح نادرستی است که آمریکای‌ها باب کرده‌اند». وی افزود: «ما گفت‌وگوهای زیادی با آژانس داشته‌ایم و سفر اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به ایران در همین چارچوب صورت می‌گیرد».

توئیت گروسی

پیشاپیش در چند روز گذشته برخی رسانه‌ها از جمله شبکه ان‌اچ‌کی ژاپن خبر سفر قریب‌الوقوع رافائل گروسی به ایران به‌منظور گفتگو با مقامات کشورمان در زمینه مسائل پادمانی را منتشر کرده بودند. کاظم غریب‌آبادی نماینده دائمی ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز شنبه در پیامی توئیتری ضمن تأیید این خبر اعلام کرد: «در راستای تعامل و همکاری جاری بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بر اساس دعوت ایران، رافائل گروسی این هفته از ایران دیدار خواهد کرد. ایران یکی از شرکای اصلی آژانس است و ما امیدواریم این دیدار به تقویت همکاری دوجانبه منجر شود». گروسی نیز در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر روز سفرش به تهران را علنی کرد و نوشت: امیدوارم کانال همکاری مثمرثمری از طریق گفتگوی مستقیم ایجاد شود. این امری ضروری است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان