رسانه ملی – صدا و سیما نه تنها رسانه ملی نیست، بلکه آرامش مردم را هم به هم میزند

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۱۵
صدا و سیما نه تنها رسانه ملی نیست بلکه آرامش مردم را هم به هم میزند

یادداشت رئیس سابق صداوسیما

صداوسیما در مجموع نتوانسته یک رسانه ملی باشد. برنامه‌های صداوسیما در مجموع به شکلی عرضه می‌شود که آرامش مردم را تا حدودی به هم می‌زند. این بخشی از سخنان محمد هاشمی‌رفسنجانی، رئیس صداوسیما بین سال‌های ۶۸ تا ۷۲ است که در یادداشتی منتشر شده است. او در این یادداشت عملکرد سازمان صدا و سیما را مورد نقد قرار داده و در بخشی به ویژه روی سخنش با مدیر شبکه سه و در رابطه با برنامه نود است.

صدا و سیما نه تنها رسانه ملی نیست بلکه آرامش مردم را هم به هم میزند

صدا و سیما نه تنها رسانه ملی نیست بلکه آرامش مردم را هم به هم میزند

فردوسی پور از مدار خارج شده بود؟

آقای رفسنجانی نوشته است: رییس شبکه سه می گوید: فردوسی پور از مدار خارج شده بود. اگر ایشان این عبارت را معنا کنند خیلی خوب می شود. از آنجا که من هرگز در دوران ریاست خودم در سازمان از این الفاظ استفاده نکرده ام، معنای آن را نیز نمی دانم. من بعضی از برنامه های آقای فردوسی پور را مشاهده کرده ام؛ و هیچگونه ایراد اصولی در این برنامه ها ندیده ام. تنها نکته این است که فردوسی پور بین مردم، جوانان و ورزشکاران شخصیتی بسیار محبوب بود. البته او هنوز هم همان محبوبیت را بین مردم داراست. این برنامه چه مشکلی از لحاظ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی داشت که بتوانیم بگوییم داشت از مدار خارج می‌شد؟

رقابت رسانه ملی با رقبا

هاشمی رفسنجانی در ادامه نوشت: از آنجا که این سخنان رییس شبکه سه با بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ همزمان شده، باید پرسید: آیا این سازمان می تواند خروجی معادل با بودجه ای که دریافت می کند داشته باشد؟ این سازمان توان رقابت با رسانه‌های خارجی و فضای مجازی را دارد؟ پاسخ منفی است و با نگاهی به خروجی سازمان صدا و سیما باید بگوییم صداوسیما توانایی مقابله با این رقبا را ندارد. صداوسیما در مجموع نتوانسته یک رسانه ملی باشد. برنامه‌های صداوسیما در مجموع به شکلی عرضه می‌شود که آرامش مردم را تا حدودی به هم می‌زند. البته در این بین برنامه‌های خوبی هم هستند. اما اگر صداوسیما می‌خواهد موفق باشد، باید برنامه‌هایش هم وظیفه اطلاع‌رسانی را به خوبی انجام دهند و هم آرامش‌دهنده باشند. این سازمان نه توانسته مخاطبان رقبایش را جذب کند و نه توانسته برنامه‌های ضد ایرانی و اسلامی را خنثی نماید.

یک مجموعه دارای جناج

آقای هاشمی در پایان می نویسد: صدا و سیما تبدیل به رسانه دارای جناح شده است و دیگر کارکردی به عنوان یک رسانه ملی ندارد. اگر تنها مدت کوتاهی مثلا سه دقیقه اخبار مهم ترین شبکه تلویزیون یعنی شبکه یک را در ساعت هفت نگاه کنید می توانید اطمینان حاصل کنید که تا پایان شب خبر جدیدی را از دست نخواهید داد. در واقع باقی بخش های خبری تکرار همان چند دقیقه است و مدام تکرار می شود. در صورتی که در شبکه های مجازی صدها خبر جدید منتشر می گردد.

اخبار این سازمان از اینکه فلان رییس چه گفت یا فلان نماینده چه حرفی زد یا آن جلسه تشکیل شد فراتر نمی‌رود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان