روزنامه الجریده – اسرائیل عامل انفجارهای پارچین و نطنز

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۴

ادعای حمله سایبری اسرائیل به تأسیسات نطنز

روزنامه الجریده، چاپ کویت در خبری مدعی شده است که اسرائیل پشت انفجارهای پارچین و نطنز قرار گرفته است. الجریده در خبری به صورت جزئی آورده است که یک فروند جنگنده اف٣۵ اسرائیل که از جنوب این کشور برخاسته بود، مخازن گاز پارچین را هدف قرار داده و بدون نیاز به سوختگیری به پایگاه خود بازگشته است. الجریده  انفجار در نطنز را ناشی از حمله سایبری اسرائیل به این تأسیسات دانسته است. طبق ادعای این روزنامه ادعا حمله سایبری به نطنز توانسته ٨٠٪ از توان غنی‌سازی ایران را بکاهد. روزنامه الجریده  برای اولین بار نیست که چنین ادعایی را مطرح می  کند سال گذشته هم از پرواز یک اف٣۵ اسرائیلی بر فراز ایران سخن گفته بود که این ادعا از سوی ایران رد شد.

مقام‌های ایران بامداد پنجشنبه ۱۲ تیر اعلام کردند که به‌دنبال وقوع حادثه‌ای، یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شده است. طبق گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، «سوله‌ حادثه دیده، سوله‌ای است که در فضای باز و فاقد مواد هسته‌ای بود.» بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در پی حادثه اعلام کرد چگونگی وقوع حادثه در یکی از سوله‌های تاسیسات نطنز در دست بررسی است اما برخی افراد و رسانه‌های در شبکه‌های اجتماعی مدعی حمله اسرائیل به این تاسیسات شده‌اند. از سوی دیگر برخی تحلیلگران نیز معتقدند که محل حادثه، «کارخانه ساخت سانتریفیوژهای جدید» بوده است.

ادعای نیویورک تایمز

روزنامه الجریده – اسرائیل عامل انفجارهای پارچین و نطنز

نیویورک تایمز  در گزارشی به نقل از  فردی که وی را یک مقام اطلاعاتی خاورمیانه معرفی کرده، مدعی شده شده است که  انفجار در تاسیسات هسته ای نطنز بوسیله یک دستگاه انفجاری جاسازی شده در این تاسیسات روی داده است و بخش‌هایی از تاسیسات که در آن سانتریفیوژهای جدید تعبیه شده بوده است، تخریب شده است.

همچنین طبق گزارش رسانه های خارجی ‏یک گروه زیرزمینی با نام یوزپلنگان وطن در یک بیانیه ادعا کرده‌است که سایت هسته‌ای کاشان و سازه جدیدالتاسیس مونتاژ نطنز را به عنوان هدف عملیات خود برگزیده اند. خبرگزاری صدا و سیما  در تحلیل حادثه‌ی سایت هسته‌ای نطنز نوشته است : «در صورتی که نشانه‌هایی از عبور کشور‌های معاند از خطوط قرمز جمهوری اسلامی به هر شکلی بروز و ظهور یابد به طور قطع راهبرد مقابله با وضعیت جدید می‌بایست مورد تجدید نظر اساسی قرار بگیرد».

شایعه احتمال حمله اسرائیل

شایعه احتمال حمله اسرائیل به این تاسیسات از نوئیت جدید ایدی کوهن برخاسته است. وی به عنوان یک تحلیلگر اسرائیلی  بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ در دفتر نخست‌ وزیری اسرائیل فعالیت می‌کرد، روز گذشته در توئیتی به زبان عربی با تاکید بر اختصاصی بودن خبرش از منابع اطلاعاتی غربی نوشت که «اسرائیل بزرگترین کارخانه غنی‌سازی اورانیوم در ایران بمباران و تخریب کرده است.». این خبر در حالی اعلام شد که صبح روز بعد مقام‌های ایران از وقوع یک «حادثه» در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر دادند.

موضوع دیگری که به شایعات دامن زد خبری بود که شبکه تلویزیونی بی‌سی‌سی فارسی منتشر کرد. تمام این زمزمه‌ها و اخبار غیر رسمی در حالی مطرح می‌شود که یک تحلیلگر مستقر در ایالات متحده آمریکا معتقد است که محل حادثه در واقع کارخانه تولید سانتریفیوژ‌های جدید بوده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان