روسیه – آزمایش سلاح موشکی روسی در قطب شمال

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۲

آزمایش موشکی روسیه

آزمایش موشکی روسیه در سکوی نفتی یکی از ایستگاه‌های آزمایش نیروی دریایی روسیه در قطب شمال انجام شد.روسیه پیش از این هم روی این مدل از موشک کروز سوخت هسته‌ای که «بوروستنیک» نام دارد آزمایش انجام داده بود. اما مسئولان مشخص نکردند کدام سیستم منشا این انفجار بوده است. روسیه پیش از این نیز روی این مدل از موشک کروز سوخت هسته‌ای که «بوروستنیک» نام دارد آزمایش انجام داده بود. اما مسئولان مشخص نکردند کدام سیستم منشا این انفجار بوده است.

به دنبال انفجار سطح تشعشع در شهر سورودوینسک در ۴۰ کیلومتری ایستگاه آزمایش نینوکسا واقع در ساحل دریای سفید به مدت ۴۰ دقیقه از حد طبیعی بالاتر رفت. مقامات سورودوینسک گفتند سطح تشعشع در شهر به ۲ میکروسیورت در ساعت رسید، اما دوباره به حد نرمال ۰.۱۱ بازگشت. اما سطح هر دوی این تشعشعات به اندازه‌ای پایین است که به مسمومیت منجر نخواهد شد. در این انفجار چند مهندس دیگر هم زخمی و راهی بیمارستان شدند.

موشک اسکای‌فال SSC-x-روسیه

طبق نظرکارشناسان روسی کشور‌های غربی آزمایش موشکی در قطب شمال به احتمال زیاد به موشک بوروستنیک ۹ M. ۷۳۰ مربوط بوده است. این موشک که توانایی پرواز بلند مدت و گریز از پدافند‌های هوایی را دارد قادر است همه زیرساخت‌های حیاتی که بعد از پرتاب موشک‌های بالیستیک قاره پیما در قلمروی دشمن باقی مانده را هدف خواهد گرفت. بوروستنیک  در اصطلاح روسی یعنی « مرغ طوفان» که نوعی مرغ دریایی است. ولادیمیر پوتین، در ماه مارس در سخنرانی خود در مجلس در مورد این موشک حرف زد. موشکی که ناتو نام اسکای‌فال SSC-x-۹ را به آن داده است.

تحلیلگر ارشد مسائل روسیه در پی انفجار به بی‌بی‌سی بیان داشتند که پیشران‌های هسته‌ای چالش‌های فنی زیادی به همراه دارند در واقع مسأله سرعت در برابر وزن سیستم است، همین‌طور خطر موشکی که هر جا می‌رود رادیواکتیو از آن خارج می‌شود. تولید این سیستم‌های جدید به دوران شوروی سابق برمی‌گردد، اما روسیه سرمایه‌گذاری روی آن‌ها را  مجدد آغاز کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان