روش تحليل پوششي داده ها

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۳۰

روش تحليل پوششي داده ها

روش تحليل پوششي داده ها ،یکی از بهترين , کاراترين و دقيق ترين روش هاي ارزيابي کارايي است. درحالی که در عصر جدید یکی از مهم ترین دغدغه ها در سطح مدیریت ارشد سازمان ها ، ارزيابي کارايي و سنجش ميزان کارايي است که از طریق روش تحلیل پوششی داده ها می توان ارزیابی کارایی را انجام داد .

توان بالاي تحليل پوششي داده ها

به علت توان بالایی که تحلیل پوششی داده ها در ارزیابی کارایی دارد و همچنین به علت وجود ویژگی خاص در این روش ، این روش را در بسیاری از بخش های مختلف ازصنايع نفت و گاز تا بيمارستان ها و بانک ها مورد استفاده  می دهند که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

محمد جواد امیری بشلی (۱۳۸۳) ، کارایی شعب بانک کشاورزی استان مازندران را با این تکنیک مورد بررسی قرار داده است . بنابراین ابتدا ورودی ها و خروجی های شعب بانک با توجه به مطالعات قبلی و نظر مدیران و کارشناسان بانک مورد مطالعه قرار می گیرد . سپس به وسیله پرسشنامه مقایسات زوجی ، ارزش هر یک از متغیرها نسبت به هم تعیین می شود . و  در نهایت با استفاده از روش منطقه اطمینان (AR) به محدود سازی اوزان متغیرها پرداخته  می شود .

مدل بازده به مقیاس متغیر با محدود سازی اوزان متغیرها

چند مدل مختلف از مدلهای (DEA) ، جهت در نظر گرفتن حالت های مختلف بازده به مقیاس (ثابت و متغیر) ، بررسی قرار  گرفته است . بهکارگیری یا عدم به کارگیری متغیرهای محیطی در مدل و کنترل یا عدم کنترل اوزان متغیرها نیز مورد توجه قرار گرفته است .که با مقایسه  کردن نتایج حاصل از این مدل ها ، بهترین مدلی که برای ارزیابی کارایی شعب بانک کشاورزی استان مازندران مناسب تشخیص داده شده مدل بازده به مقیاس متغیر  است .

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 + 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان