افزایش قیمت نفت – آیا نفت از بحران سقوط تاریخی خارج می شود؟

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۳۱

روند افزایش تدریجی قیمت‌ها

قیمت نفت افزایش یافت. با توجه به افزایش تقاضا برای نفت و کاهش محدودیت های اعمال شده برای مقابله با کووید-۱۹ قیمت نفت به صورت تدریجی رو به افزایش است. از منظرکارشناسان نفت، تقاضای چین برای واردات نفت تقریبا به سطح گذشته رسیده که این امر در بهبود وضعیت نفت نقش مهمی داشته است. البته، قیمت‌های نفت هنوز به سطح مورد نظر بسیاری از بازیگران نرسیده، اما  باروند افزایش تدریجی قیمت‌ها، نخستین گام برای خروج از بحران سقوط تاریخی برداشته می شود.

 دلیل افزایش قیمت‌های جهانی نفت

هنوز زمان زیادی ازتجربه سقوط تاریخی قیمت برخی انواع نفت در آمریکا نمی گذردکه قیمت‌های جهانی نفت بار دیگر بالا رفت. این افزایش حداقل دو دلیل اقتصادی داشته است. احتمال کشف واکسن کرونا به افزایش قیمت‌های نفت کمک کرد. اما کارشناسان حوزه انرژی دو دلیل برای افزایش قیمت‌های نفت  عنوان می کنند. دلیل اول، رفع تدریجی محدودیت‌های اعمال شده برای مقابله با بیماری کرونا و دلیل دوم، کاهش تولید نفت کشور‌ها است.

قیمت‌های جهانی نفت خام تگزاس و برنت

توئیت  دونالد ترامپ – «نفت (انرژی) بازگشت»

روز دوشنبه، قیمت‌های جهانی نفت برای نخستین بار در بیش از یک ماه، به بالاتر از ۳۰ دلار رسید.  نفت خام متوسط غرب تگزاس با افزایش ۱۳ درصدی، برای اولین بار پس از هشتم آوریل به ۳۳ دلار رسید. هر بشکه نفت خام برنت نیز با صعود ۱۰ درصدی به ۳۵ دلار رسید.

این افزایش، اگر چه ناچیز بود، اما جان تازه‌ای به بازار‌های بحران‌زده نفت داد. ماه گذشته قیمت‌های برخی انواع نفت آمریکا در اتفاقی تاریخی که بازتاب زیادی داشت، به زیر صفر رسید.

کارشناسان حوزه نفت معتقدند که افزایش قیمت‌های نفت در روز دوشنبه، اتفاق مهمی برای نفت خام متوسط غرب تگزاس و نفت برنت بود. چرا که قیمت‌های این دو نوع نفت در یک ماه گذشته تحت فشار شدیدی بودند.دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که به شدت دنبال بالا بردن قیمت‌های نفت است، به سرعت از افزایش قیمت‌ها استقبال کرد و در توئیتی نوشت: «نفت (انرژی) بازگشت.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 + 22 =


اخبار

سینما و هنر

جهان